Duma szykuje ostre kary za demonstracje

TVN24

Aktualizacja:

Duma Państwowa przegłosowała w pierwszym czytaniu projekt ustawy zaproponowanej przez Jedną Rosję, która w drastyczny sposób zaostrza kary pieniężne za łamanie przepisów o zgromadzeniach publicznych.

Pierwsze czytanie projektu planowane było początkowo na ubiegły piątek, zostało ono jednak przesunięte pod presją opozycji, która zagroziła bojkot posiedzenia. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), Sprawiedliwa Rosja (SR) oraz Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) zażądały obniżenia górnej granicy proponowanych kar pieniężnych, jeszcze zanim projekt trafi pod obrady izby.

Podjęto decyzję, że wysokość kar zostanie określona w toku drugiego czytania projektu. Frakcje opozycyjne nie poparły jednak projektu w pierwszym czytaniu. Za jego przyjęciem głosowali tylko posłowie rządzącej Jednej Partii, mającej 238 mandatów w 450 -miejscowej Dumie Państwowej, czyli większość absolutną.

Kary nawet do 1,5 mln rubli

Autorzy projektu zakładają, że kara grzywny za naruszenie ustawy o zgromadzeniach publicznych, a więc zebraniach, wiecach, demonstracjach, pochodach i pikietach, podniesiona zostanie z 5000 do 1 mln rubli (ze 160 do 32200 dolarów) dla osób fizycznych oraz z 50 tys. do 1,5 mln RUB (z 1600 do 48300 USD) dla osób prawnych.

Oprócz kar pieniężnych, roboty publiczne

Ponadto projekt zakłada również wprowadzenie nowej kary administracyjnej - robót publicznych w wymiarze od 20 do 200 godzin. Opozycja obawia się, że podczas drugiego czytania do projektu mogą zostać wniesione poprawki, które ograniczą prawo do organizowania wystąpień publicznych. Prawo takie mogą utracić między innymi osoby, które mają niezatarte wyroki sądowe lub były pociągane do odpowiedzialności administracyjnej za złamanie przepisów o zgromadzeniach.

Wśród wykroczeń, za które miałyby obowiązywać wysokie kary pieniężne, inicjatorzy projektu wymienili "przekroczenie zgłoszonej liczby uczestników akcji i zmianę trasy pochodu".

Protesty wciąż trwają

Zmiany takie mogą dotknąć przede wszystkim liderów obecnych antyputinowskich protestów. Przed wtorkowym posiedzeniem Dumy policja zatrzymała kilkanaście osób, które przed siedzibą izby protestowały przeciwko projektowi Jednej Rosji. Wśród zatrzymanych jest lider demokratycznego Jabłoka Siergiej Mitrochin.

Źródło: PAP