Świat

"Duma Pakistanu", "promień nadziei na przyszłość"

Świat


Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) z dumą i wielką satysfakcją powitała przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Malali Yousafzai i Kailashowi Satyarthiemu jako "donośne przesłanie do świata" i "promień nadziei na przyszłość".

Ta nagroda podkreśla znaczenie edukacji dla tworzenia pokojowych społeczeństw - napisała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa.

UNESCO ściśle współpracuje z obojgiem tegorocznych laureatów. - Satyarthi z zapałem i odwagą pracuje nad realizacją prawa każdego dziecka do edukacji, Malala jest z nami w walce o uniwersalną edukację, przede wszystkim dla dziewcząt - podkreśliła Bokowa. - Ich przesłanie, że edukacja ma żywotne znaczenie dla pokoju i rozwoju, będzie teraz brzmieć donośniej niż kiedykolwiek - zaakcentowała szefowa UNESCO.

Z kolei premier Pakistanu Nawaz Sharif określił Malalę Yousafzai "dumą Pakistanu". 17-latka, która przeżyła atak talibskich fundamentalistów w Pakistanie w październiku 2012 roku, mieszka w Wielkiej Brytanii. Stała się symbolem walki dziewcząt o prawo do nauki w krajach islamskich.

Nobla dostała wspólnie z działaczem na rzecz praw dzieci w Indiach Kailashem Satyarthim.

video-1349548
video-1349548
wideo 2/7

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: