Świat

Polska pod butem Kaczyńskiego na niemieckiej paradzie

Świat


Zapłakana i najwyraźniej pobita kobieta uosabiająca Polskę leży u stóp szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - platfoma z taką karykaturą wykonaną przez niemieckiego artystę pojawiała się w poniedziałek na paradzie karnawałowej w Duesseldorfie. Dostało się także m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel, którą niemiecki artysta przedstawił tonącą jak uchodźcy oraz prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi wznoszącemu toast razem z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego.

W ostatni poniedziałek karnawału, w krajach niemieckojęzycznych obchodzony jako Rosenmontag, odbywają się duże parady z muzyką. Ulicami maszerują tłumy przebranych ludzi, są platformy, z których ludzie rzucają cukierki w tłum.

W poniedziałek w Duesseldorfie na paradzie jak co roku pojawiły się prace niemieckiego artysty Jacquesa Tilly'ego. Wzbudzający kontrowersje rzeźbiarz na karnawałowych paradach w Duesseldorfie pokazuje kiczowate platformy z ogromnymi rzeźbami, które są jego komentarzem do wydarzeń politycznych.

Projekty trzymane są w tajemnicy aż do prezentacji w czasie Rosenmontag.

"Każdego roku, kiedy zbliża się wielka parada karnawałowa przed Wielkim Postem, to bogate położone nad Renem miasto zastanawia się: komu w tym roku mistrz budowy platform Jacques Tilly wbije szpilę?" - zastanawiał się kilka dni temu "New York Times"

Polska pod butem Kaczyńskiego

Wśród kilkunastu platform zaprezentowanych w poniedziałek pojawił się komentarz artysty do sytuacji w Polsce. Artysta wyrzeźbił szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w generalskim mundurze i ciemnych okularach, który stoi nad płaszczącą się u jego stóp pobitą i płaczącą kobietą, ubraną w biało-czerwony strój. Kobieta ma uosabiać - jak głosi napis na jej bluzce - Polskę. Obok stoi różowy radioodbiornik z napisem Radio Maryja.

Ale satyra na sytuację w Polsce to tylko jedna z platform zaprezentowanych w czasie parady w Duesseldorfie. Dostało się także m.in. prezydentowi Turcji. Erdogan - jak przedstawił go artysta - wznosi toast z bojownikiem tzw. Państwa Islamskiego. Na kieliszkach widać napis: "Kurdowie".

Znalazło się także kilka nawiązań do kryzysu imigracyjnego w Europie i Niemczech. Jest Angela Merkel, która "tonie" tak jak uchodźcy i ludzik przebrany w bawarski strój z plakietką polityka bawarskiej CSU, który wisi na szlabanie z napisem "otwarta granica" i próbuje zamknąć granicę Niemiec.

Tilly odniósł się także do sylwestrowych wydarzeń w Kolonii. W jego karykaturze napastnicy przywiązani zostali do rakiety, której lont odpala kobieta.

Jest także marzący o Białym Domu Donald Trump, który wydziera się na malutką Statuę Wolności, symbol Ameryki.

Autor: pk\mtom / Źródło: tvn24.pl