Świat

Duda po rozmowie z Cameronem: zgoda na większą obecność NATO na wschodniej flance

Świat

Prezydent Duda po rozmowie z premierem Cameronem
tvn24Andrzej Duda spotkał się z Davidem Cameronem

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Londynie z premierem Davidem Cameronem w jego siedzibie przy Downing Street 10. Rozmowa trwała ponad godzinę. Politycy rozmawiali m.in. o rozwoju infrastruktury NATO na wschodzie Europy.

- To było bardzo dobre spotkanie, rozmawialiśmy o ważnych problemach europejskich; o problemie, który jest w tej chwili najbardziej żywy czyli o uchodźcach, o tym, że trzeba - próbując zaradzić skutkom tego, co się dzieje - przede wszystkim zwracać uwagę na przyczyny - mówił prezydent Duda tuż po wyjściu z siedziby premiera Wielkiej Brytanii.

O uchodźcach i NATO

Duda wyjaśnił, że David Cameron mówił, jakich uchodźców zamierza przyjąć Wielka Brytania i tłumaczył, dlaczego będą to osoby przesiedlone z obozów w Libanie, gdzie od lat uciekają Syryjczycy.

- Rozmawialiśmy też o kwestiach bezpieczeństwa militarnego i energetycznego. Pan premier zgodził się ze mną, że konieczny jest rozwój infrastruktury NATO w Europie Środkowo-Wschodniej - dodała głowa państwa.

Wcześniej prezydent Duda wziął udział w nabożeństwie z okazji 75. rocznicy Bitwy o Anglię w katedrze św. Pawła w Londynie. Tam pojawili się też książę Edward i premier Cameron.

Po uroczystości, razem z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i premierem Wielkiej Brytanii prezydent zszedł do krypty katedry, gdzie znajduje się tablica poświęcona polskim pilotom. Prezydent złożył pod tablicą wieniec.

Przed katedrą zebrało się kilkadziesiąt osób z biało-czerwonymi flagami i balonikami. Większość miała przypięte symbole biało-czerwonej szachownicy lotniczej. Grupa osób trzymała transparent z cytatem Winstona Churchilla i wizerunkiem polskich lotników: "Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym".

Andrzej Duda powitany przez Davida Camerona
Andrzej Duda powitany przez Davida Cameronatvn24

Spotkania z weteranami

Wcześniej we wtorek rano prezydent odwiedził Pałac Buckingham. W imieniu królowej Andrzeja Dudę i jego żonę podjął książę Edward, najmłodszy syn Elżbiety II. Prezydent spotka się też z polskimi weteranami i uczestnikami II wojny światowej w w Lancaster House mieszkającymi w Wielkiej Brytanii. Andrzej Duda w trakcie wizyty w Instytucie Sikorskiego nada też stopnie oficerskie łączniczkom i sanitariuszkom z Powstania Warszawskiego mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii. Bitwa o Anglię między brytyjską RAF (Royal Air Force) i niemiecką Luftwaffe w przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku. U boku RAF walczyły cztery polskie dywizjony: dwa bombowe (300 i 301) oraz dwa myśliwskie (302 i 303), a także 81 polskich pilotów w brytyjskich dywizjonach.

Autor: mk, adso//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24