Świat

Wieńce od prezydenta Dudy w Arlington i na grobie Karskiego

Świat

Prezydent złożył wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy w Arlington
Prezydent złożył wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy w Arlingtontvn24
wideo 2/14

Prezydent Andrzej Duda w nocy z wtorku na środę polskiego czasu złożył wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington. Następnie odwiedził cmentarz Mount Olivet, gdzie złożył wieniec na grobie Jana Karskiego.

Cmentarz Narodowy w Arlington to amerykański cmentarz wojskowy założony podczas wojny secesyjnej. Na jego terenie pochowanych jest około 400 tysięcy żołnierzy i weteranów z wszystkich wojen, w których brały udział Stany Zjednoczone, a także członkowie ich rodzin. Pochowany jest tu też między innymi John F. Kennedy. Nekropolia położona jest na zachód od Waszyngtonu, w pobliżu znajduje się budynek Pentagonu. Znajduje się tam Grób Nieznanych Żołnierzy, w którym złożone są szczątki niezidentyfikowanych żołnierzy z pierwszej i drugiej wojny światowej, a także wojny koreańskiej i wietnamskiej.

W hołdzie legendarnemu emisariuszowi AK

Prezydent Andrzej Duda złożył też wieniec na grobie Jana Karskiego. Zmarły w 2000 roku w wieku 86 lat legendarny emisariusz Armii Krajowej jest pochowany na cmentarzu Mount Olivet w Bethesda pod Waszyngtonem, u boku żony Poli Nireńskiej.

Wizyta polskiej pary prezydenckiej w USA

W południe czasu amerykańskiego, polska para prezydencka została powitana w Białym Domu przez prezydenta USA Donalda Trumpa oraz pierwszą damę Melanię Trump. Następnie w Gabinecie Owalnym odbyła się rozmowa par prezydenckich.

Po niej, obaj prezydenci rozmawiali w cztery oczy a następnie odbyło się spotkanie delegacji, a także wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa. Prezydenci Polski i USA podpisali dwustronną deklarację zatytułowaną "Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne". Na zakończenie wizyty para prezydencka wzięła udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autor: ads//rzw / Źródło: PAP

Raporty: