Duda w Chorwacji: szczyt Trójmorza w Warszawie zamiast we Wrocławiu. Ze względu na Trumpa

[object Object]
Andrzej Duda jest z wizytą w Chorwacjitvn24
wideo 2/30

Szczyt państw Trójmorza odbędzie się w lipcu w Warszawie. Według zapowiedzi ze strony Białego Domu jego gościem będzie prezydent USA Donald Trump - poinformował we wtorek w Zagrzebiu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że Polska i Chorwacja będą współgospodarzami lipcowego szczytu Trójmorza.

- Pierwotny plan był taki, że szczyt będzie się odbywał we Wrocławiu, ale z uwagi na to, że okoliczności się zmieniły, jesteśmy zmuszeni, ze względów logistycznych i ze względów bezpieczeństwa przenieść ten szczyt państw Trójmorza do Warszawy - zaznaczył Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

- Rozmawialiśmy już z władzami Wrocławia, cieszę się, że jest zrozumienie dla tej sytuacji. Mam nadzieję, że będziemy mogli Wrocławiowi jakoś tę stratę zrekompensować i że inne ważne wydarzenie międzynarodowe będzie się mogło odbyć w tym pięknym polskim mieście - dodał prezydent.

Dwukrotne zaproszenie Trumpa do Polski

Duda potwierdził, że według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu, w szczycie weźmie udział prezydent USA. - Chciałem powiedzieć, pani prezydent, że jest to nasz wielki, wspólny sukces. Bo chcę bardzo mocno podkreślić, że oczywiście pan prezydent Donald Trump otrzymał ode mnie dwukrotne zaproszenie - jedno zaproszenie formalne, ale też zapraszałem pana prezydenta ustnie, w rozmowach, które odbyliśmy - opowiadał Duda.

Zwrócił uwagę, że również Kolinda Grabar-Kitarović, czując się współgospodarzem szczytu Trójmorza, zapraszała Trumpa i "poczyniła wiele starań w tym kierunku, żeby prezydent Donald Trump spotkał się w ramach inicjatywy Trójmorza z państwami Europy Środkowej". - I rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że te nasze starania, pani prezydent, będą uwieńczone sukcesem. Ogromnie za to dziękuję - podkreślił Duda.

Andrzej Duda z wizytą w Chorwacji
Andrzej Duda z wizytą w Chorwacji tvn24

Duda wyraził nadzieję, że podjęte na szczycie decyzje będą budowały bezpieczeństwo energetyczne. - Mam nadzieję, że frekwencja na szczycie, także w związku ze spotkaniem z prezydentem Stanów Zjednoczonych, będzie wysoka i że te decyzje, które w ramach szczytu Trójmorza w Warszawie podejmiemy będą rzeczywiście budowały na przyszłość rozwój powiązań gospodarczych, infrastrukturalnych i będą budowały bezpieczeństwo energetyczne w naszej części Europy - podkreślił.

Polska chce współpracować z Chorwacją

Duda zapowiedział, że dołoży wszystkich starań, aby poprawiła się współpraca gospodarza i biznesowa między Polską i Chorwacją. Zaznaczył, że podczas wizyty w Chorwacji towarzyszą mu przedstawiciele polskiego biznesu, a w środę odbędzie się spotkanie z biznesem polskim i chorwackim.

- Mam nadzieję, że ta wymiana handlowa się zwiększy i że zwiększy się ona także poprzez inwestycje polskie w Chorwacji - powiedział Duda. Jak zaznaczył, sądzi, iż wielu biznesmenów z Polski będzie rozważało inwestycje w Chorwacji.

Prezydent zapewnił, że Chorwacja jest krajem bardzo lubianym przez Polaków i bardzo cenionym, także jako miejsce wypoczynku wakacyjnego.

"Europie dzisiaj potrzebna jest spójność i solidarność"

Duda podziękował prezydent Chorwacji za solidarną postawę względem Polski w ramach NATO. - Za to, że Rada Obrony tutaj w Chorwacji podjęła decyzję o tym, że żołnierze chorwaccy wezmą udział w siłach sojuszniczych w Polsce (...). Mam nadzieję, że odpowiednie decyzje w tej sprawie podejmie także chorwacki parlament i żołnierze z Chorwacji zasilą siły sojusznicze stacjonujące w Orzyszu - powiedział.

Prezydent dodał, że w rozmowie z Grabar-Kitarović podkreślił, iż mają podobne punkty widzenia, jeżeli chodzi o sytuację europejską. - Obydwoje jesteśmy absolutnie przekonani, że Europie dzisiaj potrzebna jest spójność i solidarność, że absolutnie czymś na co się nie godzimy jest jakiekolwiek dzielenie UE na Unie Europejskie różnych prędkości. To nie jest coś, do czego dążyłaby Polska, czy to nie jest coś do czego dążyłaby Chorwacja - zaznaczył.

- Chcemy zatem, żeby UE była w miarę możliwości jednolita, chcemy też stworzyć takie warunki, żeby nie było więcej takich sytuacji jak Brexit - dodał Andrzej Duda.

Według niego Unii potrzeba jest więcej demokracji. Jak zaznaczył, więcej decyzyjności i współpracy powinno być realizowanych na płaszczyźnie Unia Europejska i jej instytucje a parlamenty krajowe. "I ta rola parlamentów krajowych dla mnie w przyszłości Unii powinna wzrastać - powiedział Andrzej Duda.

Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović. Cała konferencja
Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović. Cała konferencja TVN24 BiS

"Europa powinna być Europą jednej prędkości"

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović potwierdziła, że Polska i Chorwacja stoją na stanowisku, iż Europa powinna być Europą jednej, a nie kilku prędkości.

Na wspólnej konferencji z Dudą chorwacka prezydent podkreśliła, że Polskę i Chorwację łączy wspólna przyszłość w UE. - I Polska, i Chorwacja stoją na stanowisku, że Europa powinna być Europą jednej prędkości (...), a nie Europą kilku prędkości, kilku warstw - zaznaczyła Grabar-Kitarović.

Jak dodała, to kraje członkowskie powinny decydować o przyszłości Unii. - I powinien być to projekt, który przyczynia się do rozwoju naszych gospodarek, naszych społeczeństw - podkreśliła. Prezydent Chorwacji oceniła, że Polska i Chorwacja przyczyniają się do wzrostu PKB w UE, stabilności kontynentu europejskiego, o sile europejskiej gospodarki i o konkurencyjności UE.

Tematem rozmów z Dudą - relacjonowała - była również współpraca w zakresie obronności. Zwróciła w tym kontekście uwagę, że Chorwacja bierze udział "we wszystkich ćwiczeniach odbywających się na terytorium Polski". - Również pozostajemy zgodni, jeżeli chodzi o artykuł 5 i jeżeli chodzi o solidarność w Europie w ramach UE i NATO, i również podzielamy obawy o stabilność naszych sąsiedztw - dodała Grabar-Kitarović.

Jak zaznaczyła, Chorwacji zależy na zacieśnieniu relacji i połączeń gospodarczych z Polską, m.in. zwiększeniu skali polskich inwestycji w jej kraju. Prezydent zwróciła uwagę, że Polska znajduje się na szóstym miejscu, jeśli chodzi o wartość chorwackich inwestycji zagranicznych, a Chorwacja jest na 26. miejscu, jeśli chodzi o inwestycje polskie. Chorwacka prezydent dodała, że liczy, iż do korzystnych zmian przyczynią się m.in. inwestycje w porcie Rijeka oraz współpraca w dziedzinie energetyki.

"Postawimy silne fundamenty współpracy z USA"

Prezydent Chorwacji, komentując szczyt Trójmorza, stwierdziła, że postawi on silne fundamenty współpracy z USA. Jej zdaniem, przyjazd Trumpa pokaże partnerstwo strategiczne po obu stronach Atlantyku.

- Oczywiście spodziewam się, że przyjazd prezydenta Trumpa pokaże partnerstwo strategiczne po obu stronach Atlantyku, czyli Unii Europejskiej i USA - mówiła Grabar-Kitarović. W jej ocenie, wizyta Trumpa jest potwierdzeniem ze strony Białego Domu, że Europa Środkowa jest partnerem strategicznym dla USA.

- Cieszę się, że będzie tutaj podkreślona współpraca gospodarcza między USA a Europą - wskazywała prezydent Chorwacji. - Oczekiwania są takie, że postawimy silne fundamenty współpracy z USA i że zostaną usunięte jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące tego, że USA nie są zainteresowane UE i że nie jesteśmy partnerami strategicznymi - oświadczyła.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP