Świat

Duda w Bratysławie: nie ma lepszej i gorszej części UE

Świat

Aktualizacja:
Dwa dni prezydenta Dudy na Słowacji
tvn24Duda rozmawiał w Bratysławie ze słowackim prezydentem

Trwa dwudniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Słowacji. W Bratysławie spotkał się z prezydentem Andrejem Kiską i słowackimi parlamentarzystami. Tematem rozmów przywódców była m.in. sytuacja w Europie po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE.

Na konferencji prasowej w Bratysławie - po rozmowie z prezydentem Kiską - Duda podkreślił, że w jego ocenie decyzja Brytyjczyków pokazuje, iż społeczeństwa państw, które w Unii są dłużej niż Polska, chcą Unii takiej, jaka była u korzeni, która zbudowała ich potęgę gospodarczą, "która pomaga i daje wolność, a nie takiej, która przeszkadza i nakazuje". - Myślę, że w tym kierunku będziemy składać swoje postulaty, zacieśniając swoją współpracę i w ramach Grupy Wyszehradzkiej, i Unii Europejskiej – powiedział Andrzej Duda. Polski prezydent powiedział, że zgodzili się z Andrejem Kiską, iż w sprawie Brexitu przede wszystkim potrzebny jest spokój i refleksja. Podkreślił, że trzeba pamiętać o jednym: "nie ma lepszej części, gorszej części Unii Europejskiej, jest jedna Unia Europejska składająca się cały czas z 28 państw" i te państwa powinny ze sobą dobrze współpracować.

Tematami rozmów Dudy z Kiską była także słowacka prezydencja w Unii Europejskiej i polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) oraz współpraca infrastrukturalna w regionie.

1 lipca Słowacja obejmuje przewodnictwo w UE, a Polska przejmuje roczną prezydencję od Czech w V4. W drugim dniu wizyty, w czwartek, polski prezydent będzie rozmawiał z premierem Słowacji Robertem Fico oraz spotka się z przedstawicielami Polonii.

[object Object]
Andrzej Duda spotkał się z Chilem Eboe-Osujim, prezydentem Międzynarodowego Trybunału Karnego w HadzeInternational Criminal Court
wideo 2/29

Autor: mtom,ts/kk / Źródło: PAP