Duchowy przywódca Iranu przemówił. Zaleca "czujność" wobec Zachodu, mimo umowy


Cieszy się ze zniesienia sankcji, ale nadal zaleca władzom swego kraju czujność wobec mocarstw zachodnich. To pierwszy oficjalny komentarz duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneiego po zawarciu porozumienia ws. programu nuklearnego Teheranu.

Na mocy zawartej przez Iran umowy ze światowymi mocarstwami, zniesione zostały - co ogłoszono w sobotę - sankcje nakładane na Iran od 2006 roku w związku z jego programem nuklearnym. Teheran zobowiązał się do ograniczenia prac nad atomem do celów wyłącznie pokojowych. Chamenei oznajmił, że cieszy go koniec sankcji, jakimi objęty był jego kraj, należy jednak "nieprzerwanie uważać na dwulicowość Stanów Zjednoczonych".

"Iran zapłacił wysoką cenę"

Ajatollah wezwał do monitorowania posunięć Zachodu, aby mocarstwa wprowadziły w życie swe obietnice wobec Teheranu, który powinien - jak uznał Chamenei - "sprawdzać, czy pozostałe strony wypełniają swe zobowiązania".

Dodał, że niedawne wypowiedzi niektórych amerykańskich polityków "skłaniają do pesymizmu". Uwagi te Chamenei zawarł w liście do prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego. Ajatollah napisał też, że Iran zapłacił wysoką cenę za zawarcie porozumienia z mocarstwami.

Chamenei dotąd popierał zawarcie tej umowy, choć wielokrotnie wyrażał się krytycznie o USA, podkreślając swój brak zaufania do Waszyngtonu. W niedzielę, przemawiając na konferencji prasowej transmitowanej na żywo w irańskiej telewizji państwowej, Rowhani podkreślił, że Chamenei w pełni popierał rozmowy nuklearne z sześcioma mocarstwami: USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Francja wezwała do ostrożności wobec Iranu

Do zachowania ostrożności wobec Iranu wezwał w poniedziałek szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius, który powiedział, że należy pilnować, czy postanowienia umowy są wdrażane przez Teheran. Francuski minister zapowiedział, że Unia Europejska rozważy jeszcze w tym tygodniu, czy na Teheran należy nałożyć nowe sankcje w związku z testem rakiety balistycznej, jaki Irańczycy przeprowadzili 21 listopada.

W niedzielę prezydent USA Barack Obama ogłosił, że w związku z tym testem Waszyngton nakłada sankcje na 11 osób w Iranie. W sobotę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Następnie obecni również w stolicy Austrii sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Autor: rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sajed.ir

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości