Świat

Drony USA zapuszczają się nad Syrię? Maszyny nad terenami dżihadystów

Świat

USAFAmerykańskie drony miały zawitać nad Syrię

Nad syryjską prowincją Aleppo zaobserwowano co najmniej jeden amerykański samolot bezzłagowy. Latał nad terytorium kontrolowanym przez dżihadystów z Państwa Islamskiego - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Uprzednio nie widziano amerykańskich maszyn bezzałogowych nad Syrią. Informację na temat "intruza" miało przekazać organizacji monitorującej wojnę domową kilka oddzielnych źródeł.

Wcześniej w tym miesiącu drony był widziane także nad innym miastem Rakka, położonym na południowy wschód od Aleppo. To bastion radykałów, nieoficjalna "stolica" Państwa Islamskiego.

Przygotowania do ofensywy

Barack Obama zapowiedział w minionym tygodniu, że wraz z rozszerzeniem kampanii militarnej przeciw radykałom w Iraku zezwolił również na naloty oraz loty zwiadowcze nad sąsiednią Syrią. To tam Państwo Islamskie ma swoje najważniejsze zaplecze.

Jak donoszą syryjskie organizacje opozycyjne, w reakcji radykałowie na pewien czas znacząco ograniczyli swoją aktywność i lepiej zaszyli się w terenie. Być może spodziewali się szybkiej ofensywy Amerykanów. Obecność dronów wskazuje raczej na to, że wojsko USA dopiero zbiera dane wywiadowcze do nalotów.

Po tygodniu spokoju radykałowie zaczynają wracać do działania. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że bojownicy IS pojmali 16 Kurdów na północy Syrii. Do zdarzenia doszło podczas ofensywy dżihadystów, która rozpoczęła się w środę i kieruje się w stronę tureckiej granicy. Operacja ma być prowadzona z wykorzystaniem ciężkiej broni w tym czołgów.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USAF

Tagi:
Raporty: