TVN24 | Świat

Dron Bayraktar TB2 - postrach wojsk rosyjskich. Jak działa i czym zasłużył na to, że powstała o nim piosenka i gra komputerowa?

TVN24 | Świat

Autor:
eŁKa/az
Źródło:
TVN24
Atak na rosyjską kolumnę przy użyciu drona
Atak na rosyjską kolumnę przy użyciu dronatwitter.com/ArmedForcesUkr
wideo 2/4
twitter.com/ArmedForcesUkrAtak na rosyjską kolumnę przy użyciu drona

Ukraińskie siły zbrojne chwalą się akcjami dronów bojowych Bayraktar TB2, które niszczą pojazdy opancerzone rosyjskiej armii, jej systemy obrony przeciwlotniczej, czołgi, ciężarówki i pociągi z zaopatrzeniem. O Bayraktarach powstała już piosenka i gra komputerowa. Polska też już czeka na swoje TB2.

Eksperci od lat twierdzą, że bezzałogowe statki powietrzne są przyszłością konfliktów zbrojnych. Inwazja Rosji na Ukrainę pokazała międzynarodowej opinii publicznej, jak zabójczo skuteczne potrafią być.

27 lutego, trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny poinformował w poście w mediach społecznościowych, że doszło do udanego ataku na rosyjską kolumnę wojskową w okolicach miejscowości Malin w obwodzie żytomierskim. Jak dodał wówczas generał, rosyjski system rakietowy został zniszczony przez drona Bayraktar TB2 tureckiej produkcji. Bayraktar to po turecku chorąży.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>  

Drony sieją spustoszenie

Podobne komunikaty pojawiały się w przekazach ukraińskich sił zbrojnych już wielokrotnie. Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej regionu sumskiego w północno-wschodniej Ukrainie, 2 marca poinformował, że przy pomocy tureckiego drona Bajraktar TB-2 zniszczono 180 jednostek sprzętu wojskowego rosyjskiej armii. Niszczone są systemy obrony przeciwlotniczej 9K317 Buk-M2, czołgi, ciężarówki i pociągi z zaopatrzeniem.

TB2 stały się tak popularne wśród Ukraińców, że na platformie YouTube pojawiła się piosenka o tureckim dronie, która doczekała się już kilku wersji i remiksów. Obejrzały je setki tysięcy osób.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował także, że urodzony w kijowskim zoo lemur otrzymał imię Bayraktar. Powstała już nawet gra komputerowa, w której możemy sterować tureckim dronem.

Bayraktar TB2 jest niezwykle skuteczną bronią. I choć sieje spustoszenie wśród rosyjskich wojsk, to jest uważany za tani sprzęt tego typu – za jednego TB2 trzeba zapłacić około dwóch milionów dolarów.

27 godzin w powietrzu - jak działa Bayraktar TB2?

Tureckie drony napędzane są stukonnym silnikiem tłokowym, a śmigło zostało umieszczone z tyłu. TB2 ma zasięg około 150 kilometrów, może wznieść się na osiem tysięcy metrów, a w powietrzu może pozostać nawet 27 godzin. Awionika pomaga w manewrowaniu maszyny nawet w sytuacji, gdy zawiedzie komunikacja z osobą sterującą dronem.

Czytaj więcej: Brytyjski wywiad: inwazja utknęła w martwym punkcie na wszystkich frontach

Równie skuteczny jest zarówno jako zwiadowca (w takim celu został pierwotnie stworzony), jak i w sytuacjach bojowych – może przenosić do czterech kierowanych laserowo bomb. Prototypy tych maszyn oblatano w 2014 roku, a teraz, poza armią ukraińską, służą też już Katarowi, Azerbejdżanowi, Maroku czy Libii.

Ukraina na początku rosyjskiej inwazji miała 20 sztuk TB2, ale wiadomo, że Rosjanie kilka zniszczyli, a Turcja w trybie przyspieszonym cały czas dostarcza nowe jednostki. Ile ma ich obecnie – oficjalnie nie wiadomo.

Dron Bayraktar TB2 z uzbrojeniem.SSB

W tym roku trafią do Polski

Także Polska zamówiła Bayraktary TB2. 24 maja 2021 roku w obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana podpisano umowę na dostarczenie czterech zestawów tej broni – w ich skład wchodzą 24 drony wraz z uzbrojeniem, mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory oraz części zamienne i wsparcie logistyczne. Pierwsze mają trafić do Polski w tym roku.

Producent Bayraktarów TB2 – firma Baykar – już poinformowała o tym, że w przyszłym roku rozpocznie produkcję kolejnej generacji dronów pod nazwą Bayraktar Kızılelma. Nowe maszyny mają być jeszcze skuteczniejsze, latać dalej, wyżej i być trudniejsze do wykrycia przez przeciwnika.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/az

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SSB

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości