Świat

Drobny chłopak z Zegartowic. Kim jest Rafał Majka?

Świat

Szurkowski: Kolarstwo jest sportem ekstremalnym
tvn 24Rafał Majka zaraz po koronacji w Rio de Janeiro

Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu ze startu wspólnego. To kolejny sukces 27-letniego kolarza, który niespełna dwa tygodnie temu po raz drugi zwyciężył w klasyfikacji górskiej Tour de France.

Majka urodził się 12 września 1989 roku w Zegartowicach koło Myślenic. Rowerową przygodę rozpoczął jako 12-latek pod okiem trenera Zbigniewa Klęka. To właśnie on dostrzegł talent drobnego, ale bardzo ambitnego ucznia i namówił go do uprawiania kolarstwa w klubie Krakus Swoszowice.

Pierwsze sukcesy

Pierwszy sportowy sukces odniósł w 2003 roku, zostając mistrzem Małopolski w jeździe na czas w kategorii młodzików. Trzy lata później zajął drugie miejsce w górskich mistrzostwach Polski juniorów, a rok później był trzeci w wyścigu ze startu wspólnego. W 2007 roku wygrał najcięższy, górski etap Małego Wyścigu Pokoju, wyprzedzając ... Słowaka Petera Sagana. Przejście do kategorii orlików zbiegło się z ważnym życiowym wyborem. Majka wyjechał do Włoch i został zawodnikiem ekipy Gragnano Petroli Firenze. Udało mu się jednak pogodzić obowiązki sportowca ze szkolnymi. W 2008 roku zdał w Polsce maturę. Udane występy we włoskich wyścigach sprawiły, że zainteresował się nim Giovanni Lombardi, oferując pomoc w uzyskaniu zawodowego kontraktu. Były znakomity kolarz, menedżer Majki, polecił go w 2011 roku kierownictwu ekipy Saxo Bank. W tej grupie, funkcjonującej pod różnymi nazwami (obecnie Tinkoff), Polak pozostaje do dziś, pełniąc na niektórych wyścigach funkcje pomocnika słynnego Hiszpana Alberto Contadora, ale coraz częściej występuje jako samodzielny lider.

Status gwiazdy

Pierwsze znaczące wyniki w zawodowym peletonie Majka zanotował w 2013 roku, zajmując siódme miejsce w Giro d'Italia, czwarte w Tour de Pologne i trzecie w klasyku Giro di Lombardia. Rok później był już szósty w Giro d'Italia, a status gwiazdy zdobył na szosach Tour de France, wygrywając dwa etapy i klasyfikację górską. Bezpośrednio z Francji przyjechał na Tour de Pologne i triumfował w wielkim stylu w klasyfikacji generalnej, dodając do tego dwa zwycięstwa etapowe. W 2015 roku Majka mógł się pochwalić trzecim już wygranym etapem w Tour de France i pierwszym w karierze podium w jednym z trzech największych wyścigów - ukończył na trzeciej pozycji rywalizację we Vuelta a Espana. Bieżący sezon rozpoczął od piątej lokaty w Giro d'Italia, a potem zdobył po raz pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw kraju, wygrywając na trasie w okolicach Świdnicy, profilem zbliżonej do tej z Rio. Nie ulegało wątpliwości, że właśnie on będzie liderem ekipy biało-czerwonych na igrzyskach, zwłaszcza że dobrą formę potwierdził we Francji, zostając po raz drugi "królem gór" Wielkiej Pętli. Rafał Majka: urodzony 12 września 1989 roku w Zegartowicach grupy zawodowe 2011 Saxo Bank-Sungard 2012 Saxo Bank-Tinkoff Bank 2013 Saxo-Tinkoff 2014 Tinkoff-Saxo 2015 Tinkoff 2016 Tinkoff największe sukcesy: 2012 7.miejsce w Dookoła Pekinu 1.miejsce w klasyfikacji młodzieżowej Dookoła Pekinu 2013 7.miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia 2.miejsce w klasyfikacji młodzieżowej Giro d’Italia 4.miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne 1.miejsce w klasyfikacji punktowej Tour de Pologne 2.miejsce w Mediolan-Turyn 3.miejsce w Giro di Lombardia 2014 1.miejsce na 14. etapie Tour de France 1.miejsce na 17. etapie Tour de France 1.miejsce w klasyfikacji górskiej Tour de France 2.miejsce na 13. etapie Tour de France 3.miejsce na 18. etapie Tour de France 6.miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d’Itlalia 3.miejsce w klasyfikacji młodzieżowej Giro d’Italia 1.miejsce w klasyfikacji genealnej Tour de Pologne 1.miejsce na 5. etapie Tour de Pologne 1.miejsce na 6. etapie Tour de Pologne 4.miejsce w Criterium International 1.miejsce w klasyfikacji młodzieżowej Criterium International 2015 7.miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie 1.miejsce na 11. etapie Tour de France 3.miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana 2016 5.miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d'Italia 1.miejsce w mistrzostwach Polski 1.miejsce w klasyfikacji górskiej Tour de France brązowy medal olimpijski w Rio de Janeiro

Zobacz: Rafał Majka brązowym medalistą olimpijskim

Rafał Majka brązowym medalistą olimpijskim
Rafał Majka brązowym medalistą olimpijskimtvn24

Autor: ag/gry / Źródło: PAP