Świat

Słowacy przyjmą tylko chrześcijan. Dla muzułmanów nie mają nawet meczetu

Świat


Słowacja zgodzi się jedynie na przyjęcie imigrantów będących chrześcijanami i znajdzie dla nich u siebie 200 miejsc - poinformował rząd w Bratysławie w odpowiedzi na unijne plany rozlokowania uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu na kontynencie.

Słowacja już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 200 imigrantów, ale w środowy wieczór rzecznik MSW tego kraju Ivan Metlik poinformował, że "przyjęci zostaną tylko chrześcijanie". Słowacy mają przyjąć osoby znajdujące się w obozach dla uchodźców we Włoszech, w Grecji i Turcji.

Słowacy chcą tylko chrześcijan

W mediach pojawiły się komentarze sugerujące, że Słowacja dyskryminuje inne wyznania. Rzecznik MSW nie dał się jednak zbyć takimi uwagami i w rozmowie z BBC stwierdził uczciwie, że nie sądzi, by "muzułmanom spodobało się w tym kraju, skoro Słowacja nie ma ani jednego meczetu". - Moglibyśmy przyjąć 800 muzułmanów, ale czy uda im się w ogóle zintegrować ze społeczeństwem? - zapytał.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breithard powiedziała, że nie może się bezpośrednio odnosić do decyzji Słowacji, ale wyjaśniła też, że unijne kraje „nie mogą realizować działań dyskryminujących” różne grupy społeczne czy religijne.

W Europie trwa największy kryzys imigracyjny od czasu wojny w byłej Jugosławii. W 1992 r. granice krajów zachodu kontynentu przekroczyło wtedy ponad 230 tys. uciekinierów. Teraz, tylko w lipcu padł nowy rekord. Na Stary Kontynent przybyło ponad 107 tys. imigrantów z Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu. W sumie w tym roku tylko do samej Grecji i Włoch dotarło ponad 240 tys. uciekinierów z krajów ogarniętych wojnami.

Unijne kraje zgodziły się, by w kolejnych dwóch latach przejąć od Grecji i Włoch ponad 30 tys. imigrantów. To jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Polska przyjmie do siebie dwa tysiące uchodźców.

Autor: adso//gak / Źródło: BBC, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: