Świat

Dowódca ukraińskiej floty uwolniony

Świat

Aktualizacja:

Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Serhij Hajduk został zwolniony przez separatystyczne władze Krymu, które zatrzymały go w środę. Informacje ukraińskich mediów potwierdziły władze w Kijowie.

Wraz z Hajdukiem wolność odzyskało siedmiu Ukraińców, którzy zaginęli na półwyspie przed kilkoma dniami. Admirała i pozostałe osoby przekazano stronie ukraińskiej we wsi Czonhar, na granicy administracyjnej między Krymem a obwodem chersońskim na południu Ukrainy. Wśród uwolnionych są dziennikarze, filmowcy i działacze organizacji społecznych z Kijowa, m.in. syn byłego ministra obrony Anatolija Hrycenki, Ołeksij, który jest aktywistą ruchu Automajdan.

Ostrzeżenie Turczynowa

W środę wieczorem pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow ostrzegł, że jeśli okupujący Krym Rosjanie nie uwolnią zakładników, to władze w Kijowie "podejmą odpowiednie działania o charakterze technicznym i technologicznym". Krym uzależniony jest m.in. od dostaw ukraińskiej energii elektrycznej.

Także w środowy wieczór o uwolnienie admirała Hajduka zaapelował do władz Krymu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu - poinformowała agencja Interfax, powołując się na rosyjski resort obrony.

Wyprowadzony w kajdankach

Krymska agencja informacyjna Kryminform podała w środę, że admirał Hajduk został zatrzymany przez prokuraturę kontrolowaną przez samozwańcze władze Autonomii.

Ministerstwo obrony Ukrainy przyznało wtedy, że miejsce pobytu Hajduka jest nieznane, jednak potwierdziło, że admirał został wyprowadzony ze sztabu marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez grupę nieznanych osób.

Media donosiły, że według relacji pracowników sztabu admirał Hajduk został wyprowadzony w kajdankach przez oficerów GRU Rosji.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: