Świat

Doszli na Golgotę

Świat


Tysiące pielgrzymów z całego świata i palestyńskich chrześcijan przemierzyło w Wielki Piątek w Starej Jerozolimie Via Crucis, drogę, którą Jezus szedł na Golgotę, do miejsca, gdzie został ukrzyżowany.

Procesja Drogi Krzyżowej wyruszyła o godzinie 10.30 czasu polskiego z miejsca sądu Chrystusa. Dziś jest to jedno z wejść na stare miasto, a za czasów Jezusa z Nazaretu była tam twierdza, siedziba rzymskiego prokuratora.

Ostatnich sześć stacji Drogi Krzyżowej znajduje się w Bazylice Grobu Pańskiego. Wąskie brukowane uliczki starego miasta wypełniły się pielgrzymami prowadzonymi przez franciszkanów.

Szli na własną rękę

W czwartek, w przeddzień procesji jerozolimskie Stare Miasto wydawało się wyciszone, sprzedawcy z większym umiarem niż zwykle nagabywali przechodniów, a wielu - w chrześcijańskiej części miasta - zamknęło stragany wcześniej.

W Wielki Piątek nie wszyscy szli w głównej procesji. Wiele grup pielgrzymów przebyło Via Crucis na własną rękę, chcąc uniknąć ogromnego tłoku, jaki panował w czasie procesji.

Izraelscy żołnierze i straż graniczna czuwali nad porządkiem wzdłuż całej trasy. Podczas przemarszu pielgrzymów wiele bocznych uliczek zostało zamkniętych.

"Pościmy od tygodnia"

Ksiądz Leszek Misiarczyk, wykładowca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie, oprowadzał w piątek w Jerozolimie grupę Polaków. - Planowaliśmy ten wyjazd od roku. Bilety mieliśmy już w lipcu. Pościmy od tygodnia. Ksiądz Leszek studiował kiedyś w Tel Awiwie, więc mamy świetnego przewodnika - mówi uczestniczka pielgrzymki, Danuta Skwiot.

- Przyjechaliśmy całą rodziną wczoraj, zatrzymaliśmy się u sióstr. Dzisiaj rano byliśmy w Bazylice na uroczystej ceremonii. Przeszliśmy Drogę Krzyżową sami, żeby uniknąć tłoku, móc się skupić. Wrócimy wieczorem na złożenie ciała Jezusa do Grobu - dodaje Skwiot.

Bazylika

Bazylikę Grobu Pańskiego od rana wypełniał tłum wiernych, a przed wejściem oczekiwały na swą kolej setki pielgrzymów. Obecny kształt nieregularnej bryle Bazyliki nadano po licznych wcześniejszych przebudowach, w czasie wypraw krzyżowych.

Najważniejsze jej części to rotunda z kaplicą Grobu Chrystusa w centrum i Golgota, skała, na której ukrzyżowano Chrystusa.

Źródło: PAP