Świat

Dni Tuska w Brukseli policzone? Kluczem następca Schulza

Świat

Co z poparciem PiS dla Tuska?
TVN 24Polski rząd jeszcze nie zdecydował, czy poprze Donalda Tuska ("Fakty po Faktach" z 18.11.2016)

Jeśli Europejska Partia Ludowa otrzyma stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego po Martinie Schulzu, wtedy otwarta zostanie debata na temat przyszłości Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej - takie stanowisko przedstawił w czwartek rząd Włoch.

Podsekretarz Rady Ministrów do spraw europejskich Sandro Gozi powiedział agencji Ansa: - Nasze stanowisko jest jasne.

Jeśli - jak stwierdził - chadecy będą ubiegać się o stanowisko szefa PE i je otrzymają, "otwiera się sprawa stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej, czyli Donalda Tuska". - Nie jest możliwe, aby Komisja Europejska, Rada Europejska i Parlament były reprezentowane przez Europejską Partię Ludową - oświadczył Gozi.

Kierowana przez premiera Włoch Matteo Renziego centrolewicowa Partia Demokratyczna należy do grupy Socjalistów i Demokratów, w której jest Martin Schulz.

Obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego ogłosił w czwartek, że nie będzie starał się o reelekcję i zamierza zaangażować się w niemiecką politykę krajową.

Sandro Gozi zapytany o to, czy o stanowisko szefa PE mógłby ubiegać się Włoch, odparł: - Czemu nie?

Policzone dni Tuska?

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego dwa zwycięskie obozy - socjaliści i chadecy - podzieliły się przy obsadzaniu najważniejszych stanowisk unijnych. Z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należy PO i PSL, wywodzi się szef Komisji Eueropejskiej Jean-Claude Juncker, a także szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Socjalistom natomiast przypadło stanowisko przewodniczącego PE oraz szefowej unijnej dyplomacji.

Schulz, który kieruje pracami PE od 2012 r., w przeszłości chciał zostać na trzecią 2,5-letnią kadencję, jednak chadecy przeciwstawiali się tym planom, przypominając, że zobowiązał się, że odda stanowisko.

Jednak po ogłoszeniu w czwartek, że niemiecki polityk rezygnuje z europejskich ambicji, szef EPL w PE Manfred Weber powiedział, że jego ugrupowanie przedstawi swojego kandydata w grudniu. - Będzie demokratyczny proces w grupie - zaznaczył.

Nie chciał zdradzać, czy sam rozważa objęcie fotela szefa PE, ani jacy ewentualnie kandydaci są brani pod uwagę. Oficjalnie swoje kandydatury w ramach EPL zgłosili już Francuz Alain Lamassoure oraz Irlandka Mairead McGuinness. Z nieoficjalnych informacji wynika, że o poparcie wewnątrz frakcji zabiegają też były premier Słowenii Alojz Peterle oraz były włoski komisarz Antonio Tajani.

Polityczna równowaga

Źródła PAP w EPL podają, że wewnątrzpartyjna kampania już się toczy. Chadecy mają zamiar przeprowadzić prawybory. 13 grudnia ma się odbyć głosowanie, na którym wyłoniony zostanie kandydat frakcji.

Socjaliści, którzy są drugą siłą w PE - mimo rezygnacji Schulza - nie zamierzają jednak oddawać pola. Szef frakcji w PE Gianni Pittella oświadczył, że ugrupowanie "będzie trzymało się zasady", że polityczna równowaga w instytucjach europejskich musi być zachowana.

- Prawicowy monopol w instytucjach unijnych byłby nie do zaakceptowania - podkreślił Pitella. Nie jest jednak jasne, czy ugrupowanie wystawi swojego kandydata, czy poprze kogoś innego. Pitella przypominał już wcześniej, że w 2014 r. to socjalistka Helle Thorning Schmidt [ówczesna premier Danii - red.] miała zostać szefową Rady Europejskiej, ale szefowie państw i rządów zdecydowali oddać to stanowisko Tuskowi.

Gdy socjaliści stracą europarlament, będą się upominać o swoje w Radzie Europejskiej. 2,5-letnia kadencja Tuska kończy się za kilka miesięcy, ale politycy chadecji podkreślają, że Rada Europejska, w której zasiadają szefowie państw i rządów, nie będzie ulegała presji ze strony Parlamentu Europejskiego.

Verhofstadt szefem PE?

Arytmetyczne szanse na stanowisko szefa PE mógłby mieć lider Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), charyzmatyczny były premier Belgii Guy Verhofstadt. Dotychczas jednak nie stanął oficjalnie w szranki.

- Tradycją tej izby jest zawieranie porozumień - powiedział pragnący zachować anonimowość rozmówca PAP z tego ugrupowania, wskazując, że Verhofstadt bez przekonania, iż ma szanse wygrać szefowanie PE, nie będzie wystawiał swojej kandydatury.

Swoją kandydatkę na szefa PE wyłoniła już grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS. EKR będzie proponować na to stanowisko głuchoniemą europosłankę z Belgii, Flamandkę Helgę Stevens. Politycy tej frakcji liczą na zebranie dla niej większej liczby głosów niż 74, które należą do grupy.

Schulz "mistrzem zakulisowych porozumień"

Zdaniem konserwatystów odejście Schulza to dobra okazja do tego, by dwie największe grupy w PE przemyślały, czy tworzenie przez nie wielkiej koalicji było "zdrowe dla demokracji i przejrzystości".

- Zawsze cieszyłem się z dobrych osobistych relacji z Martinem Schulzem i życzę mu powodzenia w przyszłości. Jednak nikt nie może zaprzeczyć, że był on mistrzem zakulisowych porozumień - zaznaczył szef frakcji EKR Syed Kamall.

Wybory szefa Parlamentu Europejskiego oraz jego zastępców zaplanowane są na połowę stycznia.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EP / Melanie Wenger

Tagi:
Raporty: