Tusk pożegnał Wielką Brytanię

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

W piątek Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podpisali porozumienie dotyczące wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Wydarzenie to na Twitterze skomentował również Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel podpisali w piątek porozumienie dotyczące brexitu. Kilka godzin później w Londynie porozumienie z Unią Europejską podpisał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Otwiera to drogę do ratyfikacji dokumentu przez europarlament. 31 stycznia o północy Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

"Rzeczy nieuchronnie się zmienią, ale nasza przyjaźń pozostanie. Rozpoczynamy nowy rozdział jako partnerzy i sprzymierzeńcy" - napisał Charles Michel na Twitterze, odnosząc się do dalszych relacji między Brukselą a Londynem.

W równie optymistycznym tonie fakt podpisania porozumienia dotyczącego brexitu przyjął były szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Nadal Cię kochamy" – napisał przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Koniec procedury po stronie brytyjskiej

W środę parlament Wielkiej Brytanii ostatecznie przyjął ustawę o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek. Wyrażona w czwartek zgoda królowej zakończyła procedurę po stronie brytyjskiej.

Również w czwartek komisja spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego zarekomendowała poparcie przez europarlament umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Komisja Europejska była krytykowana w piątek podczas konferencji prasowej przez dziennikarzy za to, że nie zaprosiła mediów na uroczystość podpisania. Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer odpowiedział, że stało się to z "powodów organizacyjnych".

Źródło: PAP

asty/adso

Tagi:
Raporty: