Kto pokieruje instytucjami unijnymi? Tusk napisał list


W Unii Europejskiej są różne punkty widzenia, różne interesy, ale także wspólna wola sfinalizowania procesu obsadzenia stanowisk nowych szefów instytucji Unii Europejskiej jeszcze w czerwcu, przed pierwszą sesją Parlamentu Europejskiego - poinformował w środę Donald Tusk w liście do unijnych przywódców.

"Po wyborach europejskich uzgodniliśmy, że spróbujemy wyznaczyć nowych szefów instytucji UE w czerwcu. W ciągu ostatnich trzech tygodni regularnie konsultowałem się z wami, a także z Parlamentem Europejskim i liderami grup politycznych. Konsultacje te pokazały, że istnieją różne punkty widzenia, różne interesy, ale także wspólna wola sfinalizowania tego procesu przed pierwszą sesją Parlamentu Europejskiego" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej w liście do przywódców unijnych.

"Będę nadal prowadzić z wami konsultacje aż do rozpoczęcia szczytu. Pozostaję ostrożnym optymistą, ponieważ ci, z którymi rozmawiałem, wyrazili determinację, by szybko podjąć decyzję. Mam nadzieję, że uda nam się to w czwartek" - dodał.

W czwartek i w piątek w Brukseli odbędzie się szczyt UE, który w założeniu ma dać odpowiedź na pytanie, kto zajmie najwyższe stanowiska w Unii, m.in. szefa Komisji Europejskiej, przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Parlamentu Europejskiego. Pomiędzy krajami są jednak duże rozbieżności co do tego, kto powinien je piastować. Pierwsza sesja PE odbędzie się 2-4 lipca.

Tusk: ma zostać przyjęty program, który wyznaczy kierunek rozwoju Unii w najbliższych latach

Tusk zaznaczył w liście, że poza nominacjami przywódcy omówią też wiele innych kwestii. Przypomniał, że ma zostać przyjęty strategiczny program, który wyznaczy kierunek rozwoju Unii w najbliższych latach.

"Agenda odzwierciedla zmiany, które Europa i świat przeszły w ostatnich latach. Podkreśla rosnącą potrzebę ochrony naszego terytorium i granic zewnętrznych, tego, aby transformacja cyfrowa przyniosła korzyści naszym obywatelom, zintensyfikowania działań w celu przeciwdziałania zagrożeniu klimatycznemu, a także wzmocnienia jedności europejskiej" - napisał.

Szczyt Rady Europejskiej

Przewodniczący RE poinformował także o porządku szczytu.

Spotkanie rozpocznie się tradycyjną wymianą poglądów z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim, w czwartek o godzinie 15. Następnie mają zostać przyjęte konkluzje w sprawie wieloletnich ram finansowych, zmian klimatycznych, dezinformacji i zagrożeń hybrydowych, a także stosunków zewnętrznych. Zatwierdzony ma zostać też strategiczny program rozwoju UE.

Kolacja będzie poświęcona obsadzeniu najwyższych stanowisk w UE. W piątek liderzy spotkają się na szczycie euro w tzw. formacie inkluzyjnym, czyli wraz z krajami, które nie należą do eurolandu, aby podsumować postępy w reformie unii gospodarczej i walutowej. W rozmowach wezmą też udział prezes Europejskiego Banku Centralnego i przewodniczący Eurogrupy. Po tej dyskusji przewodniczący KE Jean-Claude Juncker i Tusk przedstawią krótko obecną sytuację dotyczącą brexitu.

Autor: mjz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Commission CC BY-NC-ND 2.0

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP