"Istotna zmiana" w walce z terroryzmem. Trump podpisał nowe rozporządzenie

Świat

Aktualizacja:

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze zwiększające uprawnienia rządu w walce z terroryzmem oraz osobami i organizacjami wspierającymi go, także finansowo. Dokument przyjęty został w przeddzień rocznicy zamachów z 11 września 2001 roku.

Przyjęte przez Donalda Trumpa rozporządzenie modyfikuje wcześniejszy akt wydany bezpośrednio po zamachach przez ówczesnego prezydenta George'a W. Busha - poinformował Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu.

Pompeo wyjaśnił, że nowe rozporządzenie zezwala Departamentom Stanu i Skarbu na bezpośrednie ściganie przywódców organizacji podejrzewanych o terroryzm i ich sojuszników "bez konieczności ustalenia ich powiązań z konkretnymi aktami terroru".

Ponadto rozporządzenie ma ułatwiać namierzanie osób i organizacji uczestniczących w szkoleniu terrorystów oraz zezwala na stosowanie sankcji wobec zagranicznych instytucji finansowych, które świadomie utrzymują kontakty biznesowe z potencjalnymi terrorystami.

"Istotna zmiana" w walce z terroryzmem

Zdaniem Erica Lorbera, byłego doradcy Departamentu Skarbu, nowe rozporządzenie to "istotna zmiana", która umożliwi Departamentowi rzeczywiście skuteczną walkę z takimi instytucjami.

Działając na podstawie nowych uprawnień Departament Skarbu zastosował we wtorek sankcje wobec kilkudziesięciu osób i ugrupowań, w tym wobec palestyńskiego Hamasu, tzw. Państwa Islamskiego (IS), Al-Kaidy i jej filii oraz organizacji związanych z irańskimi Strażnikami Rewolucji Islamskiej.

Zamachy dokonane przez terrorystów 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i Waszyngtonie, przy pomocy uprowadzonych samolotów pasażerskich, spowodowały śmierć prawie 3 tys. osób, a 6 tys. zostało rannych. Straty materialne oszacowano na co najmniej 10 mld dolarów.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP