Trump chciałby obecności Putina na szczycie G7. "Z pewnością bym go zaprosił"

Świat


Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że zaprosiłby Władimira Putina na przyszłoroczny szczyt grupy G7, który ma odbyć się w Stanach Zjednoczonych. Wyraził jednak opinię, że ze względów "psychologicznych" prezydent Rosji może nie chcieć przyjechać.

- Z pewnością bym go zaprosił - tak o ewentualnej obecności Władimira Putina na szczycie G7, zaplanowanym na przyszły rok w Stanach Zjednoczonych, mówił Donald Trump na konferencji prasowej kończącej szczyt państw grupy G7 w Biarritz we Francji.

Prezydent USA dodał jednak, że ze względów "psychologicznych" rosyjski przywódcza może nie chcieć wziąć udziału w szczycie grupy, z której Moskwa została tymczasowo wykluczona.

Rosja poza G7

Rosję zawieszono w prawach członka grupy G8 - która w efekcie powróciła do poprzedniej formuły i nazwy G7 - wskutek rosyjskiej aneksji ukraińskiego Krymu i podsycania konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Prezydent USA opowiada się za przywróceniem Moskwy do elitarnej grupy. - Rosja w sali to lepiej niż Rosja poza salą - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej. Winą za kryzys w relacjach z Rosją Trump obciążył politykę poprzedniego przywódcy Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. - Prezydent Putin przechytrzył prezydenta Obamę - ocenił.

Przeciwko powrotowi Rosji do spotkań najbardziej uprzemysłowionych państw świata wypowiada się Unia Europejska.

Wcześniej w poniedziałek, na wspólnej konferencji z Trumpem gospodarz szczytu, francuski prezydent Emmanuel Macron wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach dojdzie do spotkania prezydenta USA z przywódcą Iranu Hasanem Rowhanim.

Szczyt G7

Spotkanie przywódców państw grupy G7 - siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata - w Biarritz rozpoczęło się w sobotę i zakończyło w poniedziałek. Wzięli w nim udział przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady oraz Unii Europejskiej.

Liderzy rozmawiali o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu było zwalczanie nierówności.

Państwa G7PAP

Autor: momo//rzw//kwoj / Źródło: TVN24 BiS, PAP, CBS News

Tagi:
Raporty: