Trump: opublikujemy zapis drugiej rozmowy z Zełenskim

Świat


Prawdopodobnie we wtorek Biały Dom opublikuje zapis drugiej rozmowy Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zapowiedział w sobotę amerykański prezydent. To kolejna odsłona tak zwanej afery ukraińskiej.

- Mamy kolejny zapis, który jest bardzo ważny - powiedział amerykański prezydent dziennikarzom podczas wizyty w bazie wojskowej Andrews pod Waszyngtonem. - Dam wam drugi zapis, bo miałem dwie rozmowy z prezydentem Ukrainy - dodał.

Zapowiedział, że prawdopodobnie zostanie on opublikowany we wtorek. Trump wyjaśnił też, że rozmowa, o której mowa obecnie, odbyła się przed głośną rozmową telefoniczną obu liderów z 25 lipca.

Afera ukraińska

Skarga sygnalisty - prawdopodobnie pracownika CIA - dotycząca lipcowej rozmowy Trump-Zełenski doprowadziła do uruchomienia śledztwa Izby Reprezentantów. W sprawie afery ukraińskiej i ewentualnego impeachmentu Trumpa dochodzenie prowadzą trzy komisje Izby Reprezentantów. Większość w izbie mają demokraci.

Ich zdaniem Donald Trump nadużył swojego urzędu, nalegając na władze Ukrainy, by wszczęły nowe śledztwo w sprawie syna Joe Bidena, Huntera, w związku z jego zatrudnieniem w ukraińskiej firmie gazowej Burisma Holdings. W ten sposób chciał ich zdaniem zaszkodzić Joe Bidenowi, który jest obecnie jego najpoważniejszym, potencjalnym rywalem przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Trumpowi zarzuca się wywieranie presji na inne państwo w celu skłonienia go do ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie oraz próby zamaskowania tych zabiegów. Prezydent USA utrzymuje, że w rozmowie z Zełenskim nie popełnił błędów.

Procedura impeachmentu prezydenta USAPAP/Reuters

Autor: ToL/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: