Świat

Trump: wszystkie opcje wobec Pjongjangu na stole

Świat


Korea Północna nie może dyktować warunków całemu światu - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, komentując swoją podróż po Azji. Dodał, że Chiny wywrą presję gospodarczą na Pjongjang.

Trump ogłosił, że prezydent Chin Xi Jinping uznaje północnokoreański reżim za "wielkie zagrożenie", a on sam obiecuje wywarcie "maksymalnej presji" na Pjongjang.

Występując w środę Trump powiedział, że chce w ten sposób poinformować Amerykanów o "kolosalnym sukcesie", jakim była jego podróż do Japonii, Korei Południowej, Chin, Wietnamu i na Filipiny.

"Historyczny wymiar" podróży

Prezydent USA w wystąpieniu podsumowującym jego 12 dni na Dalekim Wschodzie powiedział, że wszystkie opcje wobec Korei Północnej "pozostają na stole". Nazwał Pjongjang "perwersyjnym reżimem i dodał, że wizyta w krajach azjatyckich była sukcesem, i miała wymiar "historyczny".

Ponadto amerykański przywódca powiedział, że Stany Zjednoczone i Chiny zgadzają się, iż Korei Północnej nie można proponować ustępstw tylko za wstrzymanie przez reżim prac nad jego programem atomowym. Od Pjongjangu należy wymagać całkowitej likwidacji posiadanego arsenału nuklearnego - zaznaczył.

Chiny i Rosja proponowały wcześniej, by zaoferować Korei Północnej porozumienie przewidujące, że jeśli władze północnokoreańskie wstrzymają prace nad swoim programem atomowym oraz programem rakiet balistycznych, to USA i Korea Południowa przestaną organizować w regionie regularne ćwiczenia wojskowe, które Pjongjang uważa za przygotowanie do inwazji.

Prezydent oświadczył, że będzie pracował "tak szybko, jak to tylko możliwe" nad zredukowaniem deficytu handlowego USA z jego azjatyckimi partnerami oraz renegocjacją zawartego przez poprzednią administrację w Waszyngtonie porozumienia handlowego z Koreą Południową, które nazwał "katastrofą".

Trump dodał, że jego podróż do Azji dowiodła, że pozycja USA na świecie "jest silniejsza niż kiedykolwiek", a Stany Zjednoczone zostały potraktowane przez azjatyckich partnerów "z niewiarygodnym ciepłem, gościnnością i - przede wszystkim - z szacunkiem".

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: