Świat

Wizyta na granicy i zapowiedź spotkania z Kimem. Trump przybył do Korei Południowej

Świat


Prezydent USA Donald Trump przybył w sobotę do Korei Południowej, gdzie planuje rozmowy z prezydentem tego kraju Mun Dze Inem oraz wizytę w strefie zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną. Trump chciałby się tam spotkać z przywódcą tego kraju Kim Dzong Unem.

Donald Trump i Mun Dze In, którzy przybyli do Korei Południowej z Japonii, gdzie brali udział w szczycie grupy G20, zasiedli wspólnie do kolacji w pałacu prezydenckim w Seulu - podała południowokoreańska agencja Yonhap. Na niedzielę zaplanowano formalne rozmowy.

Rzeczniczka kancelarii prezydenta Korei Północnej Ko Min Dzung informowała wcześniej, że przywódcy przeprowadzą "dogłębne dyskusje na temat metod bliskiej koordynacji pomiędzy obydwoma krajami na rzecz ustanowienia trwałego pokoju poprzez całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego oraz umocnienia sojuszu Korea Południowa - USA".

Trump przybył do Korei Południowej na zaproszenie złożone przez Muna podczas ich kwietniowego spotkania w Białym Domu.

Trump: mógłbym spotkać się z Kimem na granicy

Amerykański prezydent planuje również wizytę w strefie zdemilitaryzowanej na granicy pomiędzy Koreą Południową a komunistyczną Koreą Północną. W sobotę Trump oświadczył na Twitterze, że "mógłbym spotkać się z Kimem na granicy, uścisnąć mu dłoń i powiedzieć 'cześć'".

Nie jest jasne, czy Waszyngton rozmawiał wcześniej z Pjongjangiem na temat takiego spotkania. Władze Korei Północnej określiły ten pomysł jako "bardzo interesującą propozycję", ale zastrzegły, że nie otrzymały oficjalnego zaproszenia.

Mun ujawnił niedawno, że USA i Korea Północna prowadzą "zakulisowe rozmowy" w sprawie organizacji kolejnego szczytu z udziałem Trumpa i Kima. Ich poprzednie spotkanie w Hanoi w lutym br. nie przyniósł porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. Od tego czasu dwustronne negocjacje nuklearne znajdują się w impasie.

Wojna koreańska 1950 - 1953PAP

Prezydenckie spotkania na szczycie G20

W kuluarach szczytu G20 w Osace Trump spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, który rozmawiał niedawno z Kimem w Pjongjangu m.in. na temat denuklearyzacji. W Japonii Trump odbył również dwustronne spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który w kwietniu podjął Kima we Władywostoku.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości