Donald Trump uruchamia swój serwis społecznościowy. TRUTH Social ma "sprzeciwić się tyranii wielkich technologii"

Autor:
mart/kg
Źródło:
BBC

Były prezydent USA Donald Trump ogłosił plany uruchomienia nowego serwisu społecznościowego o nazwie TRUTH Social. Wcześniej konta Trumpa w innych serwisach takich jak Twitter zostały zablokowane.

Donald Trump zapowiedział, że jego platforma TRUTH Social "sprzeciwi się tyranii wielkich technologii". Oskarżył je przy tym o uciszanie głosów sprzeciwu w USA.

SZTURM NA KAPITOL - OGLĄDAJ W TVN24 GO

Blokada w social mediach po zamieszkach na Kapitolu

Media społecznościowe odegrały kluczową rolę w staraniach Trumpa o Biały Dom i były jego ulubionym środkiem komunikacji jako prezydenta. Trump został jednak zablokowany na Twitterze i zawieszony na Facebooku po tym, jak jego zwolennicy zaatakowali Kapitol. Doszło do tego po przemówieniu Trumpa o tym, że jego zdaniem wybory prezydenckie w USA zostały sfałszowane.

Firmy zajmujące się mediami społecznościowymi były pod presją przez całą prezydenturę Trumpa, aby zakazać mu działalności, a jego posty były krytykowane jako obraźliwe, podżegające do przemocy lub rozpowszechniające jawne kłamstwa.

W zeszłym roku Twitter i Facebook zaczęły usuwać niektóre z jego postów lub oznaczać je jako wprowadzające w błąd - w jednym z takich wpisów przekonywał, że COVID-19 jest "mniej śmiertelny" niż grypa.

Odpowiadając na zamieszki na Kapitolu, Trump nazwał swoich zwolenników obecnych na miejscu "patriotami" i nie okazał żadnych oznak akceptacji wyniku wyborów, co skłoniło Twittera i Facebooka do stwierdzenia, że ​​pozwolenie mu na dalsze korzystanie z ich stron jest zbyt ryzykowne.

Próby stworzenia własnego portalu

Od tamtego czasu Trump i jego doradcy sugerowali, że planują stworzyć konkurencyjny portal społecznościowy. Na początku tego roku były prezydent uruchomił From the Desk of Donald J Trump, który często był określany mianem bloga.

Witryna została trwale zamknięta w niecały miesiąc po uruchomieniu, po przyciągnięciu tylko części odbiorców, których gromadził za pośrednictwem innych witryn.

Wczesna wersja jego najnowszego przedsięwzięcia, TRUTH Social, będzie otwarta dla zaproszonych gości w przyszłym miesiącu i zostanie "wdrożona w całym kraju" w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku - czytamy w oświadczeniu Trump Media & Technology Group (TMTG).

"Żyjemy w świecie, w którym talibowie są bardzo obecni na Twitterze, ale twój ulubiony amerykański prezydent został uciszony" – napisał Trump. "Wszyscy mnie pytają, dlaczego nikt nie przeciwstawia się Big Techowi (wielkim korporacjom technologicznym - red.)? Cóż, wkrótce się pojawimy!" - dodał.

Autor:mart/kg

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości