Zełenski spotka się z Trumpem

Świat


Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w piątek, że nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony do Białego Domu i niedługo odwiedzi Stany Zjednoczone.

Rozmawiając z dziennikarzami w Białym Domu, Donald Trump powiedział, że sądzi, iż Wołodymyr Zełenski jest "bardzo rozsądnym facetem" i że prawdopodobnie zawrze układ z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Prezydent USA w piątek poinformował, że Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony do Białego Domu. Wcześniej w piątek charge d'affaires ambasady USA w Kijowie William Taylor potwierdził, że szykowana jest oficjalna wizyta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych, ale nie ustalono jeszcze konkretnych dat.

Przekazał również, że rozpatrywana jest możliwość spotkania Zełenskiego z Trumpem w Nowym Jorku i w Warszawie.

- Wiemy o dwóch możliwościach, kiedy obaj prezydenci będą w tym samym miejscu w tym samym czasie. Obaj prezydenci oczekują, że się zobaczą w obu miejscach - w Polsce i w Nowym Jorku. Mamy nadzieję, że będą też inne możliwości, ale na razie ich nie ustalono - powiedział Taylor dziennikarzom w Kijowie.

"Powinno być spotkanie we wrześniu"

Prezydent Zełenski poinformował w ubiegłym tygodniu, że na wrzesień jest planowane jego spotkanie w Waszyngtonie z prezydentem Trumpem. - Powinno być spotkanie z prezydentem Trumpem we wrześniu. W Waszyngtonie - oświadczył Zełenski w wypowiedzi dla agencji Interfax-Ukraina.

Gratulując Zełenskiemu demokratycznych wyborów parlamentarnych, które przeprowadzono na Ukrainie 21 lipca, Trump wyraził przekonanie, że władze ukraińskie będą w stanie szybko poprawić wizerunek Ukrainy i zakończyć śledztwa w sprawach korupcyjnych, które wstrzymywały współpracę między Ukrainą i USA.

Trump zapewnił ukraińskiego prezydenta, że Stany Zjednoczone niezmiennie wspierają suwerenność i integralność Ukrainy i gotowe są do dalszego wsparcia szerokiego programu reform w tym kraju.

Autor: asty//now / Źródło: PAP