Kongresmeni naciskają na Trumpa. Chcą objąć Turcję sankcjami za umowę z Rosją

TVN24


Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone nie biorą obecnie pod uwagę nałożenia sankcji na Turcję za zakup rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400. Republikanie i demokraci w Kongresie solidarnie naciskają na Trumpa, aby zmienił decyzję.

Członkowie Kongresu z obu partii uważają - jak podkreśla Reuters - że Trump powinien przestrzegać prawa, nakazującego nakładanie kar na państwo prowadzące interesy z rosyjską armią.

Republikańscy senatorzy Rick Scott i Todd Young przedstawili projekt rezolucji wzywającej do nałożenia sankcji na Turcję. Według agencji Reuters przyjęcie przez Kongres rezolucji wymusiłoby "pełne wdrożenie sankcji na mocy ustawy o przeciwstawianiu się przeciwnikom USA (CAATSA) z 2017 roku", zgodnie z którą zakup przez Turcję systemu S-400 byłby "bezpośrednim zagrożeniem" dla bezpieczeństwa USA.

Wcześniej w czwartek Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone nie biorą obecnie pod uwagę nałożenia sankcji na Turcję za zakup systemu S-400. W środę Biały Dom wydał komunikat, w którym oznajmił, że jedyną karą dla Turcji jest wstrzymanie programu wprowadzania na uzbrojenie tego kraju myśliwców F-35.

Według demokraty, senatora Boba Menendeza, jednego z członków senackiej komisji stosunków zagranicznych, wstrzymanie programu wprowadzania myśliwców F-35 na uzbrojenie Turcji to zbyt mało. "Nasze prawo wyraźnie przewiduje kary za 'znaczące transakcje' z sektorem obrony i wywiadu Federacji Rosyjskiej. To zdecydowanie dotyczy zakupu przez Turcję systemu S-400" - napisał Menendez w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do Trumpa.

Rosyjskie S-400 w Turcji

W poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że już osiem samolotów dostarczyło do Ankary elementy rosyjskiego systemu i zapowiedział kolejne dostawy. Dodał, że nowa broń będzie wdrożona w 2020 roku i podkreślił, że zakupiony przez Turcję rosyjski system nie zagraża bezpieczeństwu NATO. Pentagon ostrzegał wcześniej, że S-400 w Turcji może stanowić zagrożenie dla sił powietrznych NATO operujących w tym regionie i dał Ankarze czas do 31 lipca na wycofanie się z zakupu tego systemu. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Amerykanie argumentują też, że system S-400 nie jest kompatybilny ze sprzętem wojskowym Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rosyjski system rakietowy S-400 TriumfPAP/Reuters

Autor: ads/adso / Źródło: PAP