Trump mianował nowego szefa Wywiadu Narodowego. Tego samego po raz drugi

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump mianował republikańskiego kongresmena z Teksasu Johna Ratcliffe'a nadzorcą i koordynatorem siedemnastu amerykańskich agencji wywiadowczych. To druga nominacja Ratcliffe'a na to stanowisko, wcześniejszą prezydent Trump niespodziewanie wycofał.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o nominacji dla Johna Ratcliffe’a za pośrednictwem mediów społecznościowych. "John jest wybitnym i bardzo utalentowanym człowiekiem" - napisał w piątek na Twitterze.

Oddany obrońca Trumpa

Była to już druga nominacja Ratcliffe'a, który jest jednym z najbliższych sojuszników i najbardziej oddanych obrońców Donalda Trumpa, na stanowisko dyrektora Wywiadu Narodowego (Director of National Intelligence).

W sierpniu 2019 roku prezydent niespodziewanie wycofał nominację Johna Ratcliffe'a wobec narastających wątpliwości co do jego kwalifikacji. Zarówno demokraci jak i republikanie twierdzili, że ma on niewielkie doświadczenie w sprawach wywiadu. Ratcliffe jest członkiem komisji wywiadu i sądownictwa Izby Reprezentantów. Podczas wszczętej przez demokratów procedury impeachmentu Donalda Trumpa dał się poznać jako jeden z jego najbardziej nieprzejednanych obrońców.

Jeżeli nominacja zostanie zatwierdzona przez Senat, John Ratcliffe zastąpi Richarda Grenella, innego bliskiego sojusznika Donalda Trumpa, który obecnie łączy stanowiska p.o. dyrektora Wywiadu Narodowego i ambasadora USA w Niemczech.

John Ratcliffe nominowany przez Donalda Trumpa na nadzorcę i koordynatora amerykańskich agencji wywiadowczychOffice of Congressman John Ratcliffe/Wikimedia CC BY 2.0

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Office of Congressman John Ratcliffe/Wikimedia CC BY 2.0