Świat

Trump rozmawiał z premierem Pakistanu. Apeluje o dialog w sprawie Kaszmiru

Świat


Prezydent USA Donald Trump rozmawiał telefonicznie z premierem Pakistanu Imranem Khanem w sprawie spornego Kaszmiru, któremu Indie na początku sierpnia odebrały status regionu specjalnego - poinformował Biały Dom.

Według komunikatu wydanego w piątek przez Biały Dom Trump zaapelował do swojego rozmówcy, aby Pakistan i Indie zniwelowały napięcia wokół Kaszmiru poprzez "bilateralny dialog".

Wcześniej agencja AP informowała, powołując się na szefa pakistańskiej dyplomacji Shaha Mehmooda Qureshiego, o obietnicy złożonej przez Trumpa premierowi Pakistanu. Amerykański prezydent zapewnił, że w sprawie Kaszmiru będzie rozmawiał z indyjskim szefem rządu Narendrą Modim.

- Nasz premier szczegółowo przedstawił prezydentowi Trumpowi punkt widzenia Pakistanu w sprawie Kaszmiru. To była dobra dyskusja, po której obaj przywódcy zdecydowali, że pozostaną w stałym kontakcie - oświadczył Qureshi.

Agencja AFP przypomina, że 22 lipca Trump gościł w Waszyngtonie Khana i obiecał mu udział USA w mediacjach z Indiami w sprawie Kaszmiru. Amerykański prezydent stwierdził wówczas, że taką prośbę otrzymał od premiera Indii, czemu Delhi natychmiast zaprzeczyło.

Konflikt o Kaszmir

Wcześniej w piątek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kaszmiru. Członkowie Rady wyrazili zaniepokojenie sytuacja w Kaszmirze i zaapelowali do Indii i Pakistanu o powstrzymanie się od podejmowania jednostronnych działań w sprawie tego spornego regionu.

Przemoc w KaszmirzePAP/Reuters

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który rości sobie prawa do Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami. Odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Konflikt w KaszmirzePAP/DPA

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: