Świat

Dom urodzenia Hitlera jednak przetrwa. Minister zmienił zdanie

Świat


Nie będzie rozbiórki domu urodzenia Adolfa Hitlera w Braunau am Inn. Szef austriackiego MSW Wolfgang Sobotka niecały dzień po ogłoszeniu decyzji o rozbiorce budynku powiedział, że nad jego przyszłością należy jeszcze podyskutować.

W poniedziałek w rozmowie z austriackim dziennikiem "Die Presse" Wolfgang Sobotka, szef federalnego MSW zapowiedział, że dom urodzenia Hitlera zostanie rozebrany. Minister swoją decyzję podjął na podstawie rekomendacji komisji ekspertów.

Jak powiedział burmistrz Braunau, komisja ekspercka nie rekomendowała rozbiórki domu urodzenia Adolfa Hitlera - podały austriackie media. Według zaleceń komisji budynek powinien jednak przejść głęboką przebudowę.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej komisja składająca się z przede wszystkim z historyków, wskazała, że rozbiórka domu urodzenia wodza III Rzeszy może być krokiem w stronę zaprzeczania i wypierania istnienia nazizmu w Austrii. Podkreślono, że komisja nie rekomendowała rozbiórki.

Przyszłość budynku tematem do dyskusji

W przekazanym MSW raporcie została zalecona jedynie zmiana fasady. Eksperci uznali również, że budynek powinien zostać przeznaczony na działalność społeczno-charytatywną bądź do użytku administracyjnego. Zwrócono uwagę, że działalność muzealnicza w tym miejscu mogłaby sprzyjać zrodzeniu się kultu Hitlera.

We wtorek minister Sobotka jednak wycofał się ze swojej decyzji o rozbiórce. Powiedział jednak, że budynek powinien przejść przebudowę oraz że o przyszłości budynku należy jeszcze podyskutować.

Z relacji austriackiej prasy wynika, że rząd federalny chce podjąć pierwsze kroki jak najszybciej, tak aby uniemożliwić neonazistom utworzenia tam miejsca pamięci bądź miejsca kultu zbrodniarza. Po zakończeniu procesu wywłaszczenia - według zapowiedzi Sobotki - zostanie zorganizowany we współpracy z burmistrzem Braunau konkurs architektoniczny na przebudowę budynku oraz formę zagospodarowania.

Autor: tmw/kk / Źródło: Kurier.at, Die Presse, Der Standard