Świat

Dodatkowe pieniądze za ewakuację

Świat


Operator japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I wypłaci do 300 tys. jenów (około 2500 euro) dodatkowego odszkodowania każdej osobie ewakuowanej z powodu awarii w tej siłowni spowodowanej przez trzęsienie ziemi i tsunami z 11 marca.

Informację tę podano w czasie, gdy ruszyły wypłaty wstępnych odszkodowań, w ramach których firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) wypłaci do miliona jenów (8,5 tys. euro) na każde gospodarstwo domowe w promieniu 30 km od uszkodzonej elektrowni, w której doszło do radioaktywnego wycieku.

Minister przemysłu Japonii, Banri Kaieda, oświadczył na konferencji prasowej, że dodatkowa wypłata ma zrekompensować "cierpienia psychiczne".

Według informacji TEPCO każdy ewakuowany dostanie 100 tys. jenów za każdy miesiąc poza domem. Osoba, która 10 czerwca wciąż nie mogła wrócić do swojego domu dostanie 300 tys. jenów a ludzie, którzy wrócili do domów pomiędzy 11 kwietnia a 10 maja po 200 tys. jenów.

Ludzie, których nie ewakuowano, ale przebywali w rejonach, gdzie mieszkańców proszono, by pozostali w domach otrzymają po 100 tys. jenów.

TEPCO rozpocznie wypłatę dodatkowych odszkodowań pod koniec lipca i przeznaczy na nie w sumie do 48 mld jenów.

Źródło: PAP