Świat

"Dobrze będzie usłyszeć głos Rosji". Tuba propagandowa Kremla wejdzie do 29 krajów

Świat


Rozpowszechniająca kremlowską wizję świata agencja informacyjna Rossiya Segodnya otworzy 29 nowych biur zagranicznych. Jedno z nich ma powstać w Serbii, gdzie w mediach ma brakować "rosyjskiej perspektywy". Rosjanie chcą to naprawić.

Rossiya Segodnya to kontrolowana przez Kreml państwowa agencja prasowa utworzona pod koniec 2013 roku dekretem Władimira Putina. Wchłonęła dobrze znaną agencję prasową RIA Nowosti i radio Głos Rosji. Teoretycznie nie ma związku z szeroko znaną telewizją informacyjną RT (niegdyś nazywana Russia Today, czyli Rossiya Segodnya po rosyjsku), choć oba media mają tego samego redaktora naczelnego, mianowanego przez władze.

Rosyjska wizja na Bałkanach

Jak na razie Rossiya Segodnya poinformowała, że planuje otworzyć 29 biur w różnych krajach. Rozbudowa będzie przeprowadzona z rozmachem. Każde z biur będzie odpowiedzialne za stronę informacyjną w lokalnym języku. Od wiosny 2015 będą też mieć własne stacje radiowe. Rosjanie zastrzegają, że nie chcą tworzyć skromnych biur korespondentów, ale "centra medialne".

- Stało się jasne, że relacjonowanie z Moskwy w różnych językach w celu zdobycia lokalnych odbiorców nie jest efektywne. Pracując w Rosji dziennikarze nie mogą być odpowiednio zaznajomieni z lokalnymi uwarunkowaniami - stwierdziła redaktor naczelna Rossiya Segodnya, Margarita Simonyan. Jest ona jednocześnie redaktor naczelną RT. Rosjanie nie ujawnili jeszcze pełnej listy 29 krajów, w których otworzą swoje nowe biura. Wiadomo jednak, że jednym z nich będzie Serbia. Zdradziła to Ljubinka Milincic, która miała zostać wybrana na szefową ośrodka z planowaną 30. osobową kadrą. - W naszym kraju potrzeba rosyjskiej perspektywy, bowiem zachodnie media działają w naszym kraju już od ponad 20 lat - stwierdziła w rozmowie z portalem "Balkan Insight". - Obecnie w Serii praktycznie nie ma serbskich mediów. Dobrze będzie usłyszeć głos Rosji - dodała.

Kolejne biuro rosyjskiej agencji może powstać w Rumunii, gdzie została zarejestrowana witryna russiatoday.ro. Stoi za tym dziennikarz biznesowy pracujący do niedawna w jednej z lokalnych telewizji informacyjnych. Gdzie Rosjanie otworzą 27 kolejnych przedstawicielstw? Na razie są wstrzemięźliwi w informowaniu o tym.

Autor: mk//gak / Źródło: Balkan Insight, B92