Świat

"Dobra wiadomość". Arabowie, Turcja i Iran gratulują nowemu premierowi Iraku

Świat

Aktualizacja:

Do Iraku płyną gratulacje związane z nominacją na urząd nowego premiera Hejdara al-Abadiego. Słowa poparcia wyrazili m.in. Liga Arabska, Iran, Turcja i Arabia Saudyjska. Abadi, którego kandydaturę wysunęła partia byłego premiera Nuriego al-Malikiego, ma sformować w ciągu 30 dni nowy gabinet.

Liga Arabska, Turcja i Arabia Saudyjska złożyły we wtorek gratulacje Hejdarowi al-Abadiemu, desygnowanemu w poniedziałek na premiera Iraku.

Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil al-Arabi poinformował w oficjalnym komunikacie, że życzy Abadiemu "sukcesów w szybkim formowaniu rządu (...), w którym swych przedstawicieli będą mieli wszyscy, którzy składają się na naród Iraku".

"Dobra wiadomość"

Zadowolenie z powodu desygnowania Abadiego na premiera Iraku wyraził szef dyplomacji Arabii Saudyjskiej, książę Saud ibn Fajsal as-Saud. - To dobra wiadomość - powiedział książę na konferencji prasowej, pytany o reakcję na wybór Abadiego.

Arabia Saudyjska, sąsiad Iraku, otwarcie oskarżała dotychczasowego premiera, Malikiego, że doprowadził Irak na skraj katastrofy, pogłębiając animozje między szyitami i sunnitami oraz marginalizując wpływy polityczne tych ostatnich - przypomina AFP.

Również Ankara pogratulowała Abadiemu nominacji. Jego desygnowanie "to pozytywny i ważny krok" - skomentowało tureckie ministerstwo spraw zagranicznych.

Wcześniej we wtorek gratulacje Abadiemu złożył szef Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Szamchani. - Islamska Republika Iranu popiera procedury prawne, które przeprowadzono w celu powołania nowego irackiego premiera - powiedział Szamchani, który w Najwyższej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego jest też przedstawicielem duchowego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneia.

Poparcie dla nowego premiera

Słowa Szamchaniego to pierwsze irańskie oświadczenie, z którego wynika, że urzędujący iracki premier Nuri al-Maliki nie ma już wsparcia Iranu, uważanego za jego głównego sojusznika w regionie.

- Według konstytucji Iraku premier powinien być wybrany przez większościową grupę w parlamencie - dodał Szamchani. Zaapelował do "wszystkich irackich ugrupowań i koalicji o jedność (...), w imię obrony interesów narodowych Iraku, kiedy kraj musi sobie radzić z zagrożeniami zewnętrznymi".

Nowy szef rządu

W poniedziałek prezydent Iraku Fuad Masum desygnował Abadiego na stanowisko premiera w miejsce Malikiego, który piastował ten urząd przez dwie kadencje. Maliki skrytykował tę decyzję. Abadi należy do jego partii, wchodzącej w skład szyickiego bloku parlamentarnego Sojusz Narodowy. Blok ten wysunął Abadiego jako swego kandydata na stanowisko szefa rządu.

Maliki, odmówiwszy uznania Abadiego, przystąpił - jak pisze Reuters - do niebezpiecznej rozgrywki politycznej i rozmieścił milicje i siły specjalne na ulicach Bagdadu.

Utworzenie rządu jedności jest niezbędne, by stawić czoło rozpoczętej 9 czerwca ofensywie sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego, które opanowało znaczne połacie Iraku i prześladuje mniejszości religijne, co wywołało na północy kraju exodus setek tysięcy ludzi.

Iran popiera integralność terytorialną Iraku i oznajmił, że gotów jest udzielić irackiemu rządowi pomocy w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: