Świat

Do więzienia za misia "Mahometa"

Świat

PAP/EPATysiące Sudańczyków domaga się rozstrzelania Brytyjki

Gillian Gibbons, nauczycielka, której uczniowie nazwali pluszowego misia imieniem proroka Mahometa, została w skazana na 15 dni więzienia i wydalenie z Sudanu za obrazę religii.

Jak poinformował obrońca Brytyjki, Gillian Gibbons została uznana za winną przez sąd w stołecznym Chartumie po trwającym niecały dzień procesie. Gibbons groziło nawet do sześciu miesięcy więzienia lub 40 batów chłosty.

Rzeczniczka brytyjskiego MSZ powiedziała, że szef resortu David Milliband wezwie ambasadora Sudanu w Londynie w celu wyjaśnienia werdyktu. - Jesteśmy ogromnie zawiedzeni wyrokiem - zaznaczyła.

Pochodząca z Liverpoolu ponad 50-letnia Gibbons, nauczycielka w prywatnej, anglojęzycznej szkole w Chartumie, została aresztowana w niedzielę. Zarzucono jej obrazę religii, lekceważenie przekonań religijnych i podsycanie nienawiści na tle religijnym.

Powodem było to, że kobieta zezwoliła uczniom, by przyniesionego do klasy misia nazwać Muhammad. To popularne w świecie muzułmańskim imię męskie jest też imieniem proroka Mahometa, założyciela islamu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA