Do Szwecji na aborcję?

 
TVN24Czy zmiany w szwedzkim prawie wywołają turystykę aborcyjną?

Od początku przyszłego roku w Szwecji wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące aborcji. Dzięki zmianom usunąć ciążę będą tam mogły również cudzoziemki, nawet jeśli w ich kraju pochodzenia takie zabiegi są zakazane.

Ostatni głos w tej sprawie zabrała Komisja Spraw Socjalnych szwedzkiego Riksdagu, która zaaprobowała zmiany. Jej decyzja dotycząca rządowego projektu jest ostateczna. Wcześniej poparło go większość ugrupowań parlamentarnych.

Na nowelizacji najbardziej zależało organizacjom kobiecym oraz Krajowemu Związkowi Wychowania Seksualnego, który zdążył już wyrazić zadowolenie z z decyzji Komisji Spraw Socjalnych.

Wcześniej cudzoziemki odwiedzające Szwecję mogły korzystać ze wszystkich usług medycznych, nie miały tylko prawa do usunięcia ciąży.

Będzie turystyka aborcyjna? Zmiany w przepisach nie oznaczają automatycznie, że Szwecja stanie się celem turystyki aborcyjnej. Powód jest prozaiczny - wiele kobiet przed taką podróżą powstrzymają ceny. Usunięcie ciąży będzie bowiem w 100 procentach płatne, a średnia cena zabiegu aborcyjnego w szwedzkich klinikach przekracza 1000 euro.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości