Świat

Do rozmowy trzeba czworga? Putin z Poroszenką porozmawia, ale w jakim gronie?

Świat


Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dyksutowali możliwość spotkania - oznajmił Jurij Uszakow, doradca Kremla ws. polityki zagranicznej.

Uszakow nie sprecyzował, kiedy miałoby dojść do spotkania. Dodał za to, że może to być zarówno spotkanie w cztery oczy, jak i w obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. Rzecznik niemieckiego rządu oznajmił już, że nie zna planów takich wielostronnych rozmów, ale ich nie wyklucza.

W czwartek Poroszenko również zapowiedział, że spotka się niedługo z Putinem i nastąpi to w ciągu trzech tygodni. - Spotkanie to odbędzie się w formacie wielostronnym, podobnym do spotkania w Normandii. Niewykluczone, że będą także konsultacje dwustronne. Rozmowy odbędą się w Europie (w UE). Są już wstępne ustalenia w tej sprawie – oświadczył Poroszenko na konferencji prasowej. Miejscem spotkania Poroszenki z Putinem prawdopodobnie będzie Mediolan, gdzie 16-17 października odbędzie się szczyt Europa-Azja. Weźmie w nim udział 55 szefów państw i rządów. Wśród zaproszonych jest Putin. Cytowane w czwartek przez dziennik "Izwiestija" źródło na Kremlu potwierdziło, że prezydent Rosji wybiera się na szczyt w Mediolanie i że zamierza wystąpić z jego trybuny.

Przy okazji Uszakow dodał, że uwagi ws. Rosji prezydenta USA Baracka Obamy podczas przemówienia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wyglądały "dziwnie". Obama potępił "agresję" Rosji w Europie i oświadczył, że jeśli Federacja wejdzie na drogę pokoju i demokracji w stosunkach z Ukrainą, to USA zniosą sankcje nałożone na Rosję z powodu jej polityki wobec Kijowa.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: