Świat

"Do niedawna Polacy uważali Holandię za kraj tolerancyjny"

Świat

Aktualizacja:
Udawany Wilders w "Szymonie na żywo"
tvnUdawany Wilders w "Szymonie na żywo"

Holenderskie media szeroko komentują akcję Szymona Majewskiego, który w swoim poniedziałkowym show w TVN wezwał do masowego wchodzenia na antyimigrancki portal założony przez Partii na Rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Krótko po apelu satyryka przeciążony serwer strony "padł".

Holenderskie media opisują, jak Majewski prowadzący program podobny do programu Davida Lettermana, najpierw wykonał telefon do siebie, przebranego za Wildersa, a następnie wezwał do zablokowania antyimigranckiego portalu.

Wkrótce po apelu, ze względu na przeciążenie serwera, strona Wildersa przestała działać. Następnego dnia (we wtorek) na portal nadal nie można było wejść, ale jak informowało Radio ZET, nie chodziło już o przeciążenie - administrator portalu prawdopodobnie zablokował dostęp dla użytkowników z Polski. W środę można się już było bez problemu dostać na stronę.

Niekorzystny obraz Holandii

Sprawa odbiła się szerokim echem w holenderskich mediach. Radio RNW na swoim portalu pisze, że pojawienie się klona Wildersa w TVN pokazuje, że kontrowersje dotyczące portalu zaczynają negatywnie wpływać na obraz Holandii za granicą. "Jeszcze do niedawna większość Polaków uważała Holandię za kraj tolerancyjny z szansami na dobrą pracę" - pisze na swoich stronach rozgłośnia.

Inne media zauważają, że premier Holandii Mark Rutte wciąż nie zdystansował się jednoznacznie od kontrowersyjnego portalu koalicyjnej Partii Wolności.

Sam Szymon Majewski podziękował widzom za udane "położenie" portalu Geerta Wildersa. "Akcja 'Polacy kontra Wilders' zakończona sukcesem!" - czytamy na stronie internetowej programu "Szymon na żywo".

Potępiony przez PE

Portal PVV (http://meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl/) zbiera donosy na imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków.

Stworzyła go skrajnie prawicowa Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Jak twierdzą twórcy portalu, ma on pomóc w zbadaniu negatywnych zjawisk, jakie nasiliły się w Holandii wraz z imigracją, takich jak przestępczość, alkoholizm, narkomania.

15 marca Parlament Europejski uchwalił rezolucję potępiającą holenderski portal PVV jako sprzeczny z europejskimi wartościami.

ZOBACZ ODCINEK "SZYMON NA ŻYWO"

Źródło: nu.nl, telegraaf.nl, rnw.nl, TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn

Pozostałe wiadomości