Świat

"Do końca roku sprawa zniesienia wiz dla Polaków powinna zostać załatwiona"

Świat

Wikipedia (CC BY SA)Zdaniem kongresmenów jest szansa na zniesienie wiz do USA dla Polaków przed końcem roku

Republikański senator ze stanu Illinois Mark Kirk i demokratyczny kongresmen z tego stanu Mike Quigley wyrazili w środę nadzieję, że do końca tego roku zostaną zniesione wizy dla Polaków chcących odwiedzić USA w celach turystycznych.

Kirk, jeden z ustawodawców wspierających w Kongresie inicjatywę rozszerzenia programu bezwizowego o Polskę, wypowiadał się na konferencji prasowej po wizycie w siedzibie Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego w Chicago, największej polonijnej organizacji pomocowej.

Prezent na Boże Narodzenie

- Mam nadzieję, że wiele rodzin w Chicago będzie miało udane Święta Bożego Narodzenia, kiedy Polacy przyjadą odwiedzić mieszkających tutaj rodziców, zapełniając jednocześnie pokoje hotelowe. Przyczyni się to wzrostu gospodarczego - stwierdził senator Kirk w odpowiedzi na pytanie zadane przed dziennikarza polskiego Radia 1030 AM w Chicago. Republikańskiemu senatorowi towarzyszył demokratyczny kongresmen z Illinois Mike Quigley, autor jednego z projektów zmian w programie ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program - VWP). Zarówno Kirk jak i Quigley zapatrują się optymistycznie na perspektywę zniesienia wiz dla Polaków jeszcze w tym roku. Ich zdaniem zmiana przepisów wizowych wpłynie korzystnie na ożywienie turystyki i przyniesie dochody amerykańskim miastom. "Z danych Departamentu Stanu wynika, że po włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego tylko do Chicago przyjeżdżałoby rocznie 67 tysięcy Polaków" - powiedział Kirk. W oświadczeniu przesłanym PAP podkreślił, że zniesienie wiz dla obywateli polskich nie tylko wpłynie na ożywienie amerykańskiej turystyki, ale "służyć będzie wzmocnieniu ważnych i długoletnich stosunków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych z Polską".

Padła obietnica

Zapewnienia o tym, że sprawa zniesienia wiz dla Polaków zostanie załatwiona przez Kongres do końca tego roku usłyszał od senatora Kirka Arie Zweig, przewodniczący zarządu Polish American Leadership Political Action Committee (PAL-PAC), niezależnej, bezpartyjnej organizacji politycznej promującej sprawy ważne dla Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia. - Znam dobrze senatora Marka Kirka i mogę powiedzieć, że on nie rzuca słów na wiatr, dlatego spodziewam się, że do końca roku sprawa zniesienia wiz dla Polaków powinna zostać załatwiona - powiedział PAP Zweig po odbyciu rozmowy z senatorem Kirkiem. Zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli polskich znalazło się w projekcie ustawy zwanej JOLT Act (The Jobs Originated through Launching Travel - Miejsca Pracy Dzięki Turystyce), która kładzie nacisk na zwiększenie turystyki do USA poprzez ułatwienia wizowe, co ma zapewnić nowe miejsca pracy. W projekcie zawarto korzystny dla Polski zapis o modyfikacji kryteriów wejścia danego kraju do programu ruchu bezwizowego (VWP). Podobne zmiany w programie VWP włączono także, dzięki poparciu obu partii, do ustawy o budżecie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego na rok finansowy 2014, która została przyjęta w lipcu przez Komisję Przydziału Środków Budżetowych Senatu.

Wizy wprowadzane tylnymi drzwiami

Korzystne dla Polski zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego dołączono też do projektu ogólnej reformy przepisów imigracyjnych w USA. Uchwaloną pod koniec czerwca w Senacie ustawą nie zajęła się jeszcze Izba Reprezentantów. Jednak dominujący w niższej Izbie Kongresu Republikanie są podzieleni w sprawie reformy i zapowiadają, że przygotują swój projekt ustawy. "Kongres ma obecnie przerwę wakacyjną w obradach i ustawodawcy dopiero za dwa, trzy tygodnie powrócą do Waszyngtonu. Jak oceniamy jest szansa, że po powrocie zajmą się jednym z tych projektów" - powiedziała PAP Karolina Żaczek, doradca ds. etnicznych w biurze kongresmena Mike Quigleya. Senator Mark Kirk i kongresmen Mike Quigley w styczniu 2011 roku odwiedzili Polskę. Krótko po powrocie z Polski Kirk doznał udaru mózgu. Kirk powrócił do pracy w Waszyngtonie dopiero po prawie rocznej przerwie na rehabilitację. Polityk ciągle ma problemy z poruszaniem się.

Autor: rf//kdj/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)

Tagi:
Raporty: