TVN24 | Świat

Przewodniczący parlamentu Ukrainy odwołany. Prezydent Zełenski uznał, że "nie jest już członkiem ekipy"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała w czwartek odwołanie swojego przewodniczącego Dmytra Razumkowa. Polityk stał na czele parlamentu od końca sierpnia 2019 roku. Dymisję zainicjowała rządząca partia Sługa Narodu, zarzucając Razumkowowi, że nie jest już członkiem jej ekipy.

Za odwołaniem Dmytra Razumkowa, byłego lidera Sługi Narodu, zagłosowało 284 deputowanych, w tym 215 z frakcji rządzącej. Opozycja podziękowała Razumkowowi zarówno za pracę, jak i za to, że próbował "słuchać" wszystkich frakcji i nie pozwolił na "upadek parlamentaryzmu" - podał portal Ukraińska Prawda.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Agencja Interfax-Ukraina przypomniała, że kilka dni temu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego rządząca partia ma "milion pytań" do przewodniczącego Rady Najwyższej. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dziś nie jest członkiem tej ekipy i mówi o tym dosyć otwarcie - dodał głowa państwa.

Zełenski powiedział, że Razumkow powinien wspierać stanowisko partii, np. w kwestii "walki z oligarchami" (chodzi o tzw. ustawę antyoligarchiczną), ale "poszedł inną drogą". Razumkow krytykował procedurę przyjęcia prezydenckiej ustawy, zaznaczał, że deputowani Sługi Narodu złamali regulamin i skierował dokument do rozpatrzenia przez komisję wenecką - odnotował portal ukraińskiego tygodnika "Nowoje Wremia".

Wcześniej w tym tygodniu Razumkowa na dwa dni odsunięto od prowadzenia posiedzeń parlamentarnych.

Razumkow: nie wybieram się na emeryturę

Razumkow, pytany po odwołaniu o swoje plany, oznajmił, że "nie wybiera się na emeryturę".

Nowym szefem parlamentu najpewniej zostanie dotychczasowy zastępca przewodniczącego Rusłan Stefańczuk.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP