Były doniecki watażka został merem. "Prawdziwy menedżer antykryzysowy"

Świat

Ministerstwo Informacji DNRDmitrij Trapieznikow składa kwiaty przed pomnikiem Iosifa Kobzona. Nagranie archiwalne

Rosjanin Dmitrij Trapieznikow, były pełniący obowiązki przywódcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej w Donbasie, został merem Elisty, stolicy Kałmucji. Na stanowisko to powołali go deputowani rady miejskiej Elisty. Kandydaturę Trapieznikowa zaproponował gubernator Kałmucji Batu Chasikow.

"Miasto potrzebuje prawdziwego menedżera antykryzysowego" - cytuje oświadczenie gubernatora Kałmucji rosyjska sekcja Radia Swoboda. Oświadczenie zostało odczytane w czasie czwartkowego posiedzenia rady miejskiej 102-tysięcznej Elisty. Dmitrij Trapieznikow został wybrany jednogłośnie.

Jak podała agencja TASS, gratulacje złożył mu doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisław Surkow, który zaznaczył, że zna Trapieznikowa "z jego pracy na stanowiskach kierowniczych w Donieckiej Republice Ludowej".

Dmitrij Trapieznikow składa kwiaty przed pomnikiem rosyjskiego piosenkarza Iosifa KobzonaMinisterstwo Informacji DNR

Trzy wyższe wykształcenia

38-letni Trapieznikow pochodzi z Krasnodaru na południu Rosji. Jego rodzina wyjechała do Donbasu w 1982 roku, gdy Ukraina wchodziła w skład Związku Radzieckiego.

Jak podaje agencja Ria Kałmykija, Trapiezow ma trzy wyższe wykształcenia z budownictwa przemysłowego, ekonomii i prawa. "Pracował jako menedżer donieckiego klubu piłkarskiego Szachtar i zajmował wysokie stanowiska w dużych strukturach biznesowych" - przekazała agencja.

Po wybuchu kryzysu ukraińskiego w 2014 roku Trapiezow piastował stanowisko wicepremiera w strukturach powołanych przez prorosyjskich separatystów. Po śmierci przywódcy separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandra Zacharczenki, zabitego 31 sierpnia 2018 roku w zamachu bombowym, Trapieznikow na kilka dni przejął jego obowiązki.

Dmitrij Trapieznikow (z lewej) pochodzi z Krasnodaru na południu Rosji. W Doniecku mieszkał od 1982 roku Ministerstwo Informacji DNR
Elista jest stolicą Kałmucji, położonej na południowo-wschodnich krańcach europejskiej części RosjiMapy Google, tvn24.pl

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, Radio Swoboda, riakalm.ru

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Informacji DNR

Tagi:
Raporty: