TVN24 | Świat

Nie żyje ostatni sowiecki marszałek. Wyprowadził czołgi na ulice Moskwy

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

W wieku 95 lat zmarł we wtorek w Moskwie Dmitrij Jazow, minister obrony ZSRR w latach 1987-1991, ostatni wojskowy ze stopniem marszałka ZSRR. Jazow uczestniczył w puczu przeciwko Michaiłowi Gorbaczowowi, wyprowadzając czołgi na ulice Moskwy. O śmierci Jazowa poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji, które podało, iż nastąpiła ona po długiej i ciężkiej chorobie.

Jazow służył w Armii Czerwonej od 1940 roku, walcząc na frontach podczas II wojny światowej, gdzie został dwukrotnie ranny. Został też odznaczony orderem Czerwonej Gwiazdy.

Po wojnie kontynuował karierę w siłach zbrojnych. W czasie kryzysu kubańskiego w 1962 roku był dowódcą pułku przerzuconego przez ZSRR na Kubę, a w latach 1979-1980 dowodził grupą wojsk radzieckich w Czechosłowacji. W latach 1980-84 dowodził siłami Środkowoazjatyckiego Okręgu Wojskowego ZSRR, którego oddziały prowadziły działania w Afganistanie.

Jazow był ostatnim dowódcą w ZSRR mianowanym marszałkiem i ostatnią żyjącą osobą noszącą ten stopień wojskowy. Nadał mu go w kwietniu 1990 roku ówczesny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow.

Dmitrij Jazow miał 95 lat Technical Sergeant Bob Simons/Wikipedia

Wyprowadził czołgi na ulice Moskwy

W sierpniu 1991 roku Jazow, będąc ministrem obrony ZSRR, wszedł w skład Państwowego Komitetu ds. Stanu Wyjątkowego (GKCzP), gromadzącego przedstawicieli zachowawczych sił w aparacie partyjnym i państwowym, niezadowolonych z gorbaczowowskiej pierestrojki. Wydał wówczas rozkaz wyprowadzenia czołgów na ulice Moskwy. Po fiasku puczu został oskarżony o zdradę stanu. Rehabilitowano go w 1994 roku.

W marcu 2019 roku sąd w Wilnie skazał Jazowa zaocznie na 10 lat pozbawienia wolności w procesie dotyczącym interwencji oddziałów radzieckich w Wilnie 13 stycznia 1991 roku, w której zginęło 14 osób. Mimo to na początku lutego minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wręczył Jazowowi order Za Zasługi dla Ojczyzny III stopnia.

Dmitrij Jazow był podejmowany z honorami przez rosyjskie władze. Na zdjęciu 90. urodziny marszałkakremlin.ru

Jak podała agencja TASS, Jazow zostanie pochowany na Federalnym Cmentarzu Wojskowym w Mytiszczach pod Moskwą. Nekropolia ta powstała w 2013 roku jako panteon narodowy, na którym chowani będą politycy, wojskowi, weterani wojen, a także bohaterowie Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej.

Autor:pp\mtom\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru