Dlaczego Benedykt? "To imię wydawało mu się ładne"

Świat

Aktualizacja:

Joseph Ratzinger nie zmienił się po tym, jak został głową Kościoła katolickiego - powiedział dziennikowi "La Repubblica" brat papieża, ksiądz Georg Ratzinger. "Chce być sobą i nie pragnie nosić maski, jest uprzejmy i skromny, jak zawsze" - podkreśla.

W wywiadzie dla wtorkowego wydania włoskiej gazety, opublikowanym na kilkanaście dni przed 85. urodzinami papieża i siódmą rocznicą wyboru na Stolicę Piotrową, ksiądz Ratzinger wyjaśnił, że jego brat wybrał imię Benedykt między innymi ze względów estetycznych.

Jadaliśmy u niego w domu. Na szczęście siostry wkładały coś do lodówki, bo żaden z nas nie gotował dobrze. (...) Na koniec on mył naczynia, a ja je wycierałem. Georg Ratzinger

"On mi tłumaczył, że to imię wydawało mu się ładne" - dodał. "Spodobało mu się zarówno brzmienie, jak i znaczenie: pobłogosławiony przez Boga i błogosławieństwo dla innych. Wydawało mu się odpowiednie dla papieża" - oświadczył mieszkający w Ratyzbonie starszy brat papieża.

Znakomity uczeń

Zapytany o to, jakim dzieckiem był Joseph, ks. Ratzinger odparł: "Był znakomitym uczniem. Kiedyś nasza matka powiedziała, że był w najlepszej trójce w liceum i to tylko dlatego, że nie miał najlepszych stopni z gimnastyki i rysunków; ale z przedmiotów ścisłych zawsze był najlepszy".

"Lubił szmaciane misie. W 1928 roku w Marktl am Inn, w naszym miasteczku zakochał się w pluszaku, który był na wystawie. Potem dostał go na Boże Narodzenie. Był naprawdę zafascynowany tymi zabawkami" - wspominał ks. Georg. Zauważył, że w swym herbie Benedykt XVI ma niedźwiedzia świętego Korbiniana.

"On mył naczynia, ja je wycierałem"

Wspominając czasy, gdy jego brat był najpierw arcybiskupem Monachium, a potem prefektem Kongregacji Nauki Wiary, ks. Ratzinger podkreślił: "Jadaliśmy u niego w domu. Na szczęście siostry wkładały coś do lodówki, bo żaden z nas nie gotował dobrze". "Na koniec on mył naczynia, a ja je wycierałem" - opowiedział.

Ksiądz Georg wyraził opinię, że Benedykt XVI nie przejmuje się nadmiernie atakami pod swoim adresem. "Sam z siebie jest bardzo wrażliwy, ale wie, jakie są powody tych ataków" - oświadczył. Dodał, że w telewizji papież rzadko ogląda programy informacyjne, czasem filmy o Watykanie.

Źródło: PAP