Świat

Departament Stanu: zakup systemu Patriot wzmocni Polskę, USA i NATO

Świat

Polska kupuje amerykańskie systemy Patriot
Polska kupuje amerykańskie systemy Patriottvn24
wideo 2/25

Amerykański Departament Stanu w oświadczeniu wydanym w środę stwierdził, że podpisanie przez Polskę i USA umowy o zakupie systemu obronnego Patriot "wzmocni bezpieczeństwo i możliwości obronne USA, Polski i NATO na wschodniej flance Sojuszu".

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w oświadczeniu wydanym w środę w późnych godzinach wieczornych czasu miejscowego (w czwartek nad ranem czasu polskiego) podkreśliła, że zakup przez Polskę obronnego systemu antyrakietowego, który "obejmuje najnowocześniejsze rozwiązania dowodzenia i kontroli" dla polskiej obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, "odzwierciedla wkład Polski w ponoszenie ciężaru wspólnej obrony (państw NATO - red.) poprzez program modernizacji" swoich sił zbrojnych.

Porozumienie podpisane w środę w Warszawie "jest kulminacją realizacji ustaleń spotkania prezydentów Trumpa i Dudy w Warszawie w lipcu 2017 roku" - czytamy w oświadczeniu.

Departament Stanu USA wyraził też nadzieję, że porozumienie "przyczyni się do stworzenia miejsc pracy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce", otwierając perspektywę "dalszej współpracy z Polską w realizacji drugiej fazy tego porozumienia".

Autor: MR//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Army