Waszyngton reaguje na atak chemiczny w Syrii. Krytykuje Rosję

Świat


Departament Stanu USA wyraził w poniedziałek wieczorem "głębokie zaniepokojenie" informacjami o serii ataków z użyciem broni chemicznej w Syrii. Zaapelował o wywarcie presji na reżim prezydent kraju Baszara el-Asada "i jego sojuszników" w celu położenia kresu tym atakom.

- Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż powtarzającymi się oskarżeniami o użycie gazu chlorowego przez reżim syryjski w celu terroryzowania niewinnych cywilów, tym razem w prowincji Idlib, niedaleko miasta Sarakib - oświadczyła Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu.

Dodała, że "ostatni atak był szóstym, o którym doniesiono w ciągu ostatnich 30 dni".

"Rosja chroni reżim syryjski"

Wcześniej, 22 stycznia, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało o przypadkach zatrucia gazem w opanowanej przez rebeliantów enklawie Wschodnia Guta, niedaleko Damaszku.

W tym samym rejonie w 2013 roku doszło do ataku chemicznego, który spowodował śmierć kilkuset cywili.

Departament Stanu wezwał społeczność międzynarodową, aby "jednomyślnie" wywierała presję na reżim Asada, by zaprzestał stosowania tej broni oraz aby winni tych ataków zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

W krótkim oświadczeniu Departament Stanu USA wskazał na winę Rosji za ataki chemiczne w Syrii. "Chroniąc reżim syryjski przed odpowiedzialności, Rosja nie wywiązała się ze swoich zobowiązań" - napisano w komunikacie.

Waszyngton oskarża Asada

Stany Zjednoczone próbowały przeforsować w poniedziałek projekt rezolucji o tej treści w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ale spotkały się ze sprzeciwem Rosji, która jest głównym sojusznikiem Asada.

W czwartek sekretarz obrony USA James Mattis oskarżył reżim Asada o dalsze produkowanie i stosowanie broni chemicznej.

Władze syryjskie odrzuciły te zarzuty, twierdząc, że cała broń chemiczna, jaka znajdowała się w posiadaniu tego kraju, została zgodnie z międzynarodowym porozumieniem, przekazana Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Zgodnie z porozumieniem z 2013 roku Syria zgodziła się zniszczyć swoje zasoby broni chemicznej, jednak do dziś nie ma pewności czy zlikwidowano cały arsenał tej broni.

Autor: PTD / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV

Tagi:
Raporty: