Miał zeznawać przed Kongresem w sprawie Trumpa. Interweniował Departament Stanu

Świat


Przesłuchanie w Kongresie ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej Gordona Sondlanda zostało we wtorek zablokowane przez Departament Stanu USA. Sondland miał złożyć zeznania na zamkniętym posiedzeniu trzech komisji Kongresu prowadzących dochodzenie w sprawie domniemanych nacisków, jakie prezydent Donald Trump miał wywierać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by ten doprowadził do wszczęcia na Ukrainie postępowania wobec syna Joe Bidena. W związku z tym prezydentowi USA grozi impeachment.

Adwokat ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej Gordona Sondlanda, Robert Luskin, poinformował, że jego klient nie wystąpi podczas planowanego na wtorek posiedzenia trzech komisji Izby Reprezentantów z powodu sprzeciwu swego pracodawcy - Departamentu Stanu.

Prawnik dodał, że ambasador, który specjalnie na przesłuchanie przybył z Brukseli do Waszyngtonu, "jest głęboko rozczarowany", iż nie może zeznawać, ale "jest gotów w każdej chwili wystąpić w Kongresie, jeśli tylko otrzyma pozwolenie".

Prezydent Donald Trump wyjaśnił we wtorek na Twitterze: "Z przyjemnością wysłałbym Ambasadora Sondlanda, prawdziwie dobrego człowieka i wielkiego Amerykanina, aby zeznawał, ale niestety zeznawałby przed całkowicie skompromitowanym sądem kapturowym, gdzie odebrano republikanom wszelkie prawa, a opinii publicznej nie pozwala się ujrzeć prawdziwych faktów".

DEMOKRACI CHCĄ IMPEACHMENTU TRUMPA. CZYTAJ WIĘCEJ >

Kongres bada sprawę Trumpa

Przewodniczący Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff, w przeszłości m.in. oskarżyciel federalny w wielu procesach Amerykanów oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego, powiedział, że zablokowanie zeznań ambasadora Sondlanda przez Departament Stanu jest "kolejnym poważnym dowodem" na utrudnianie przez administrację Trumpa "spełniania przez Kongres jego konstytucyjnych funkcji".

Schiff i inni demokraci prowadzący dochodzenie trzech komisji zapowiedzieli, że jego utrudnianie może być jednym z zarzutów przedstawionych Trumpowi, jeśli dojdzie do impeachmentu.

Członkowie komisji zamierzali przesłuchać Sondlanda, aby ustalić, co wiedział o domniemanych naciskach Trumpa na władze w Kijowie. Prezydent USA miał się domagać, by władze Ukrainy wznowiły śledztwo w sprawie byłego wiceprezydenta Joe Bidena i jego syna Huntera, który był zatrudniony w ukraińskiej firmie gazowej Burisma Holdings w latach 2014-2016.

Prowadzących dochodzenie mogące doprowadzić do impeachmentu interesuje też, czy Trump uzależniał udzielenie Ukrainie pomocy militarnej w wysokości prawie 400 mln USD od zdobycia przez władze w Kijowie materiałów kompromitujących Bidenów.

Rozpoczęły się przygotowania do impeachmentu Donalda Trumpa [materiał "Faktów", 26.09]consilium.europa.eu

Dyplomata z nadania, jeden z "trzech amigos"

Sondland, miliarder, który podobnie jak Trump dorobił się fortuny w hotelarstwie (właściciel hoteli na Zachodnim Wybrzeżu USA), przed objęciem funkcji ambasadora nie sprawował żadnego urzędu federalnego. Syn żydowskich uchodźców z III Rzeszy, swoje stanowisko zawdzięcza nie dyplomatycznemu doświadczeniu, ale politycznym koneksjom, między innymi przekazał milion dolarów na fundusz uroczystej inauguracji Trumpa w Białym Domu.

Mimo braku doświadczenia dyplomatycznego i znajomości ukraińskiej polityki Sondland w jednym z wywiadów dla telewizji ukraińskiej mówił, że obok Kurta Volkera, ówczesnego specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy oraz ministra energetyki Williama Perry’ego jest jednym - jak powiedział - "z trzech amigos" nadzorujących stosunki Stanów Zjednoczonych z Kijowem.

Jak sugeruje SMS-owa korespondencja prowadzona latem przez Sondlanda z Volkerem i obecnym charge d’affaires USA w Kijowie Wiliamem Taylorem, omawiał on z tymi dwoma dyplomatami kroki, jakie mogłyby nakłonić władze w Kijowie do znalezienia "haków" na Joe Bidena.

Taylor, zawodowy dyplomata, rzekomo przeciwny takim poczynaniom, w jednym z SMS-ów, w aluzji do zamrożenia przez Trumpa pomocy wojskowej dla Ukrainy, napisał, że "szaleństwem jest wstrzymywanie pomocy militarnej w celu otrzymania wsparcia w kampanii politycznej".

Naciski na Kijów i groźba impeachmentu Trumpa

76-letni Joe Biden, w przeszłości wiceprezydent w ekipie Baracka Obamy i długoletni senator ze stanu Delaware, nadal uchodzi za potencjalnie najgroźniejszego konkurenta Trumpa w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, choć jego przewaga nad innymi pretendentami do nominacji Partii Demokratycznej zmniejszyła się w ostatnich dniach.

Zarzuty, że Trump i jego otoczenie podczas kontaktów z Kijowem, w tym z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, wykorzystywał swój urząd do osobistych celów, są głównym, ale nie jedynym wątkiem dochodzenia trzech komisji Kongresu. Dochodzenie, oficjalnie rozpoczęte 24 września na polecenie demokratycznej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, ma ustalić, czy poczynania Trumpa uzasadniają wszczęcie procedury impeachmentu wobec prezydenta.

Procedura impeachmentu prezydenta USAPAP/Reuters

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: consilium.europa.eu

Tagi:
Raporty: