Departament Stanu USA: Pjongjang zlecił zabicie Kim Dzong Nama


Kim Dzong Nam, przyrodni brat przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, został zamordowany na polecenie rządu północnokoreańskiego - poinformował we wtorek Departament Stanu USA. Kim Dzong Nam został zabity za pomocą gazu bojowego VX.

Rzecznik Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła, że w efekcie tego zabójstwa Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe sankcje na Koreę Północną. Weszły one w życie 5 marca.

Zabójstwo na lotnisku

Kim Dzong Nam, przyrodni brat Kim Dzong Una został zamordowany 13 lutego 2017 na lotnisku w Kuala Lumpur, w Malezji. Dwie kobiety, Indonezyjka i Wietnamka spryskały go silnie trującym, bezzapachowym, działającym na układ nerwowy gazem VX.

Kim Dzong Nam żył na uchodźstwie w należącym do Chin Makau i znany był przede wszystkim z hulaszczego trybu życia. Krytykował też reżim północnokoreański i jego przywódcę. Nie pretendował do władzy, jednak jako najstarszy syn rodu rządzącego Koreą Płn. mógł być przez Kim Dzong Una uznawany za potencjalne zagrożenie.

Po otruciu przyrodniego brata północnokoreańskiego dyktatora nastąpiło drastyczne pogorszenie relacji między Koreą Północną a Malezją.

Autor: pk/AG / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości