Świat

Nowy kanał płatności w handlu z Iranem. USA: nie wpłynie na naszą presję na Teheran

Świat


Stany Zjednoczone nie spodziewają się, że spółka INSTEX wpłynie na gospodarczą presję Waszyngtonu na Teheran - przekazała w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA. Spółka ta, założona w czwartek przez Niemcy, Francję i Wielką Brytanię, ma obsługiwać transakcje finansowe z Iranem.

Słowa rzeczniczki przytacza agencja Reutera.

Przedstawicielka Departamentu Stanu dodała, że władze w Waszyngtonie uważnie śledzą raporty o europejskiej spółce. Ostrzegła zarazem, że przedsiębiorstwa, które angażują się w podlegającą sankcjom USA współpracę z Iranem, ryzykują utratę dostępu do amerykańskiego systemu finansowego.

Europejski kanał płatności

Powstała europejska spółka INSTEX (skrót od Instrument in Support of Trade Exchanges - Narzędzie Wsparcia Wymiany Handlowej) ma zarządzać kanałem płatności obsługującym transakcje finansowe z Iranem. Jej siedzibą będzie Paryż. Dyrektorem zarządzającym zostanie przedstawiciel Niemiec. Brytyjczyk z kolei stanie na czele rady nadzorczej przedsiębiorstwa. Do tego gremium każdy z krajów udziałowców oddeleguje urzędnika ze swojego MSZ.

Irański MSZ wyraził w czwartek zadowolenie z powstania spółki. - Jest to pierwszy krok we właściwym kierunku ze strony Europy - powiedział wiceszef irańskiego MSZ Abbas Arakczi w państwowej telewizji.

Według komentatorów INSTEX jest na razie jedynie politycznym sygnałem pod adresem administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, że trzy kraje europejskie nie popierają jego decyzji o wypowiedzeniu porozumienia nuklearnego z Iranem.

Jest jednak mało prawdopodobne, że nowy kanał płatności przyczyni się do ożywienia handlu z tym krajem. Zwłaszcza że spółka ma na początku obsługiwać jedynie transakcje handlu żywnością, lekami i produktami medycznymi.

Zerwane porozumienie

5 listopada ubiegłego roku Stany Zjednoczone przywróciły sankcje przeciwko Iranowi. Wcześniej - w maju 2018 roku - Trump wypowiedział porozumienie nuklearne z Teheranem zawarte w 2015 roku.

W związku z tym mające siedzibę w Brukseli stowarzyszenie SWIFT (pośredniczące w transakcjach między instytucjami finansowymi na całym świecie) zablokowało dostęp do swojego systemu komunikacji irańskim bankom. Obrót płatniczy z Iranem jest od tamtego czasu mocno utrudniony.

Autor: mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: