Już 88 ofiar śmiertelnych epidemii eboli w Demokratycznej Republice Konga

TVN24


Do 88 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych epidemii eboli na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga (DRK) - podało w czwartek kongijskie ministerstwo zdrowia.

Dwa nowe przypadki śmiertelne odnotowano po raz pierwszy w Butembo, dużym ośrodku handlowym zamieszkanym przez około 700 tysięcy osób.

- W sumie odnotowano 129 przypadków zarażenia wirusem ebola, w tym 88 przypadków śmiertelnych, z tym że 57 przypadków zostało potwierdzonych - powiedział minister zdrowia Oly Ilunga Kalenga dziennikarzom przed wylotem do Butembo.

Powrót epidemii

Na początku sierpnia w DRK poinformowano o nawrocie epidemii choroby wywoływanej przez wirusa eboli. Zaledwie tydzień wcześniej ogłoszono koniec walki z poprzednią epidemią, która nawiedziła ten kraj na początku maja, a walka z nią trwała około miesiąca. Eksperymentalną szczepionkę podano ponad 3 300 osobom.

W wyniku epidemii eboli w latach 2013-2016 w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło 11,3 tysiąca osób. Obecny wybuch epidemii eboli w Demokratycznej Republice Konga jest już 10. od 1976 roku.

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Raporty: