Rośnie liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osuwisk ziemi w Kinszasie

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej OCHA informuje o rosnącej liczbie ofiar powodzi i osuwisk ziemi w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Oszacowano, że około 38 tys. osób zostało dotkniętych powodziami i osuwiskami ziemi.

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osuwisk ziemi w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, do jakich doszło na początku tygodnia, wzrosła do 169 - poinformowało w piątek Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej OCHA. Wcześniej informowano o 120 zmarłych.

Według szacunków ONZ w wyniku tej katastrofy naturalnej co najmniej 280 domów zostało zrównanych z ziemią w dzielnicy Mont-Ngafula. Drogi w centrum Kinszasy zostały zalane, w tym autostrada N1, która łączy miasto z głównym portem Demokratycznej Republiki Konga w Matadi.

Zespół OCHA i wysłannicy ministerstwa spraw społecznych Demokratycznej Republiki Konga wspólnie odwiedzili najbardziej zniszczone dzielnice, aby ocenić skalę szkód. Oszacowano, że około 38 tys. osób zostało dotkniętych powodziami i osuwiskami ziemi.

"Dzisiaj kończy się trzydniowa żałoba narodowa ku pamięci zmarłych. Rząd potwierdził, że zorganizuje godny i bezpieczny pochówek tych, którzy stracili życie" - przekazano w dokumencie opracowanym wspólnie przez ministerstwo i OCHA.

Kinszasa narażona na gwałtowne powodzie

Kinszasa, niegdyś zbiorowisko rybackich wiosek nad brzegiem rzeki Kongo, stała się z czasem jednym z największych afrykańskich megamiast z populacją sięgającą 15 mln osób.

Podobnie jak w innych miastach na kontynencie, słabo regulowana, szybka urbanizacja sprawiła, że Kinszasa jest coraz bardziej narażona na gwałtowne powodzie nadchodzące po intensywnych deszczach, które stały się częstsze ze względu na zmiany klimatyczne - wyjaśniła agencja Reutera.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości