Wojsko zrobiło "taktyczny odwrót", rebelianci zajęli miasto. Idą do kolejnego regionu

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Kitshanga w Demokratycznej Republice Konga
Kitshanga w Demokratycznej Republice Konga
Google Earth
Google EarthKitshanga w Demokratycznej Republice Konga

Rebelianci zrzeszeni w Ruchu 23 marca przejęli 60-tysięczne miasto Kitshanga w Demokratycznej Republice Konga. Wojsko poinformowało o swoim "taktycznym odwrocie" z miasta. Armia DRK i ruch M23 od miesięcy toczą walki na wschodzie kraju.

Rebelianci zajęli miasto w czwartek późnym wieczorem, wcześniej opanowali kilka wiosek na drodze łączącej Kitshangę z ponad milionową Gomą, stolicą prowincji.

Armia DRK przekazała, że wycofała się z miasta, by chronić ludność cywilną przed ponownymi niepokojami wywołanymi ofensywą rebeliantów.

Mieszkańcy Kitshangi potwierdzili w rozmowach z dziennikarzami agencji AFP obecność rebeliantów w mieście. Przekazali też, że bojownicy zmierzają teraz w kierunku Walikale.

Region Walikale, jeden z sześciu w prowincji Kiwu Północne, jest bogaty w minerały, w tym kobalt, złoto i cynę.

Ruch 23 marca

Ruch 23 marca, znany także jako Kongijska Armia Rewolucyjna lub M23, to organizacja rebeliancka złożona z dezerterów z armii, którzy są członkami plemienia Tutsi. Powstała w 2012 roku, a następnie wszczęła bunt przeciwko władzom DRK. Była wspierana przez sąsiednią Rwandę, lecz gdy kraj ten zaniechał wsparcia, została rozbita przez Brygadę Interwencyjną ONZ i wojsko kongijskie, w wyniku czego w 2013 roku ogłosiła zakończenie działań wojennych i demobilizację.

Działalność grupy uaktywniła się pod koniec 2021 roku i od tego czasu zajęła część terytoriów położonych na północ od Gomy, przy granicy z Rwandą.

Autor:ads

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości