TVN24 | Świat

Deltakron. Naukowcy z Cypru o nowym szczepie koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP

Nowy szczep koronawirusa - deltakron - odkryli naukowcy pracujący na Cyprze. Ma w sobie łączyć warianty delta i omikron - podał Bloomberg News. O odkryciu poinformował Leondios Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim.

Zespół badaczy pod kierunkiem Leondiosa Kostrikisa nazwał ten szczep "deltakronem" ze względu na jego sygnatury genetyczne, podobne do wariantów omikron i delta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Koronawirus na Cyprzekirill_makarov / Shutterstock

Deltakron – nowy szczep koronawirusa

Jak podało laboratorium Kostrikisa, jego zespół odkrył do tej pory 25 przypadków zakażenia nowym wariantem. Badacze podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, jakie mogą być skutki takich infekcji.

- W przyszłości zobaczymy, czy ten szczep jest bardziej zaraźliwy oraz czy wypchnie dominujące obecnie deltę i omikronu - powiedział Kostrikis w wywiadzie dla telewizji Sigma.

Według Bloomberga naukowcy przesłali już swoje odkrycie do GISAID, międzynarodowej bazy danych, która śledzi wirusy.

Pandemia COVID-19 po dwóch latach od pierwszego przypadku śmiertelnego

W niedzielę mijają dwa lata od pierwszego przypadku śmierci osoby zakażonej koronawirusem. Chińskie media ogłosiły zgon pacjenta chorego na "zapalenie płuc niewiadomego pochodzenia" dwa dni po fakcie, 11 stycznia 2020 roku. Według nich był to 61-letni mężczyzna, który regularnie robił zakupy na targu owoców morza w Wuhanie i cierpiał na schorzenia współistniejące. Zmarł 9 stycznia z powodu niewydolności oddechowej.

Od tamtej pory na świecie odnotowano blisko 304 miliony infekcji i prawie 5,5 miliona zgonów na COVID-19. Najwięcej ofiar śmiertelnych potwierdzono w Stanach Zjednoczonych - 837 tysięcy. Na kolejnych miejscach są Brazylia z 620 tysiącami, Indie z 483 tysiącami, Rosja z 315 tysiącami i Meksyk z 300 tysiącami przypadków śmiertelnych COVID-19 – wynika z danych platformy Our World in Data.

Najwięcej potwierdzonych oficjalnie zgonów na COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców odnotowano natomiast w Peru – ponad 6 tysięcy. Powyżej 4 tysięcy zgonów na milion mieszkańców zgłoszono również w Bułgarii, Bośni i Hercegowinie oraz na Węgrzech, a w Czarnogórze, Macedonii Północnej, Gruzji, Czechach, Chorwacji, Słowacji i Rumunii – powyżej 3 tysięcy na milion mieszkańców.

Autor:ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kirill_makarov / Shutterstock

Pozostałe wiadomości