TVN24 | Świat

Polska wraz z ponad 40 krajami potępiła działania Białorusi na granicy z Unią Europejską

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas,
mjz\mtom
Źródło:
PAP
Migranci wciąż przylatują do Mińska, próbują dostać się do UE
Migranci wciąż przylatują do Mińska, próbują dostać się do UETVN24
wideo 2/21
TVN24Migranci wciąż przylatują do Mińska, próbują dostać się do UE

Przedstawiciele 45 państw, w tym Polski, USA i Japonii, potępili we wspólnym oświadczeniu na forum ONZ łamanie praw człowieka przez białoruski reżim, w tym wykorzystywanie migrantów do celów politycznych. Państwa potępiły również represje przeciwko opozycjonistom, mediom, mniejszościom narodowym i przedstawicielom społeczeństwa obywatelskieg

W poniedziałek odbyło się spotkanie tak zwanego Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, do spraw społecznych, humanitarnych i praw człowieka. Podczas debaty specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji w zakresie praw człowieka na Białorusi Anais Marin przedstawiła raport na temat łamania praw kobiet na Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zanpiekojenie "totalną bezkarnością osób łamiących prawa człowieka"

Następnie ambasador Litwy przy ONZ wygłosił oświadczenie w tej sprawie, pod którym podpisało się 45 krajów, w tym między innymi Polska, oraz Unia Europejska. Poparły je też między innymi USA, Wielka Brytania, Australia, Japonia, Kanada i Korea Południowa. Na spotkaniu obecny był ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Wspólne oświadczenie Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ

"Wspierane przez państwo białoruskie nielegalne przekroczenia granicy zewnętrznej Unii Europejskiej celowo narażają na ryzyko i zagrażają życiu obywateli państw trzecich. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni brakiem współpracy ze strony reżimu z międzynarodowymi mechanizmami praw człowieka i totalną bezkarnością osób łamiących prawa człowieka" - napisano w oświadczeniu.

Państwa potępiły również represje przeciwko opozycjonistom, mediom, mniejszościom narodowym i przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego, a także zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair i próbę zmuszenia białoruskiej olimpijki Krysciny Cimanouskiej do powrotu do kraju.

Autor:tas, mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: zijin / Shutterstock